*Τελικός του UEFA Youth League. Μονή αναμέτρηση, σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

*Η αναμέτρηση διεξάγεται σε ουδέτερη έδρα, στη Νιόν της Ελβετίας.

*Αυτή είναι η πρώτη φορά στα χρονικά που οι δυο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες.

Δείτε εδώ τα προγνωστικά στοιχήματος της ημέρας!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ U19

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 0-0 με τη Ναντ U19, για το Youth League. Πήρε την πρόκριση με 3-1 στα πέναλτι.

Και το ταξίδι προς το όνειρο συνεχίζεται για τον Ολυμπιακό. Την Παρασκευή, η ομάδα του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου έπαιξε κόντρα στη Ναντ, για τα ημιτελικά της διοργάνωσης, με την οποία έμεινε στο μηδέν στην κανονική διάρκεια. Σε γενικές γραμμές ήταν καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο και ίσως και να άξιζε και το κάτι παραπάνω, όμως αυτό δεν ήρθε ποτέ.

Οι δυο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στη διαδικασία των πέναλτι, με τον Ολυμπιακό να είναι πιο εύστοχος και να επικρατεί με 3-1, με τον Σίνα να αποκρούει και μια εκτέλεση των Γάλλων, που είχαν δοκάρι στο τελευταίο τους.

“Είναι ένα μαγικό διήμερο για τον σύλλογο μας. Το να βρισκόμαστε στον τελικό του UEFA Youth League και να διεκδικούμε τον τίτλο είναι μια ιστορική στιγμή για το ελληνικό ποδόσφαιρο και αξέχαστες στιγμές για όλους εμάς που το ζούμε από μέσα”, δήλωσε ο κόουτς Συλαϊδόπουλος, που εξέτισε την τιμωρία του και θα είναι κανονικά τώρα στον πάγκο.

Ολυμπιακός U19 Στατιστικά

*Σκοράρει στα 8/9 τελευταία παιχνίδια.

*Over 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια στο Youth League.

ΜΙΛΑΝ U19

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 2-2 με την Πόρτο U19, για το Youth League. Προηγήθηκε με τον Σκότι στο 12ο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ανατροπή (πεν. 41′, 65′), ισοφάρισε στις καθυστερήσεις με τον Σίμελχακ. Πήρε την πρόκριση με 3-4 στα πέναλτι.

Ιστορία γράφει ωστόσο και η Μίλαν, καθώς έγινε η πρώτη ιταλική ομάδα που φτάνει στον τελικό της διοργάνωσης. Στον προηγούμενο γύρο, του σύνολο του Ιγνάσιο Αμπάτε αντιμετώπισε την Πόρτο, με την οποία έμειναν στο 2-2, στην κανονική διάρκεια. Αν και ήταν αυτή που προηγήθηκε από νωρίς, δέχθηκε την ανατροπή στην πορεία και έφτασε πολύ κοντά στον αποκλεισμό.

Παρόλα αυτά έσωσε την παρτίδα με γκολ στις καθυστερήσεις και έστειλε το ζευγάρι στη “ρώσικη ρουλέτα”. Εκεί οι Ιταλοί αποδείχθηκαν πιο εύστοχοι και πήραν την πρόκριση με 3-4, με τον Σίμιτς να είναι ο μοναδικός που έχασε το πέναλτι για την ομάδα του.

“Θα είναι ένας δύσκολος τελικός για εμάς, όπως θα είναι και για τον Ολυμπιακό. Έχουμε γράψει ιστορία με την παρουσία μας εδώ και σε μερικά χρόνια άπαντες θα θυμούνται αυτή την ομάδα. Είναι περήφανος για τους παίκτες μου”, δήλωσε ο κόουτς Αμπάτε.