*5η αγωνιστική των ομίλων του Κόνφερενς Λιγκ.

*Η Λιλ “τρέχει” αήττητο σερί οκτώ αγώνων στους ομίλους των ευρωπαϊκών διοργανώσεων, με πέντε νίκες και τρεις ισοπαλίες.

*Στον πρώτο γύρο: Λιλ – Ολίμπια Λιουμπλιάνας 2-0

Δείτε τα Προγνωστικά Conference League

ΟΛΙΜΠΙΑ ΛΙΟΥΜΠΛΙΑΝΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Ραντόμλιε, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Μότικα στο 62′ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ρούι Πέδρο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Έμεινε με δέκα παίκτες στο 87′, όταν και αποβλήθηκε ο Σουαλεχέ.

Από ένα νικηφόρο σερί πέντε αγώνων προέρχεται η Ολίμπια Λιουμπλιάνας, σε όλες τις διοργανώσεις. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Βλάντιμιρ Βάις φιλοξενήθηκε από τη Ραντόμλιε, της οποίας και επικράτησε με 0-2, στα πλαίσια του πρωταθλήματος. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, επέστρεψε αρκετά πιο αποφασισμένη από τα αποδυτήρια και σκόραρε δις μέσα σε διάστημα λίγων λεπτών και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.

Βρίσκεται έτσι στις πρώτες θέσεις της κατάταξης και στο -5 από την πρωτοπόρο Τσέλιε, μετά από 16 στροφές στο πρωτάθλημα. Εκτός συνόρων τώρα, μπορεί να έχει μόλις τρεις βαθμούς στα τέσσερα πρώτα παιχνίδια, ωστόσο διατηρείται στο κόλπο της πρόκρισης. Καλείται όμως να δείξει πιο ανταγωνιστική από εδώ και πέρα. Ολοκληρώνει εκτός έδρας με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας (14/12).

Ολίμπια Λιουμπλιάνας Στατιστικά

*No Goal τα 8/9 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Λυών, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 27′ με τον Ντέιβιντ και πέντε λεπτά αργότερα ο Τιάγκο Σάντος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Αήττητο σερί δέκα αγώνων για τη Λιλ, έχοντας από πέντε νίκες και ισοπαλίες, σε όλες τις διοργανώσεις. Την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα φιλοξενήθηκε από τη Λυών, της οποίας και επικράτησε με 0-2, στα πλαίσια του πρωταθλήματος. Είχε τον πλήρη έλεγχο μέχρι και την ανάπαυλα, στην οποία πήγε με προβάδισμα δυο τερμάτων, που πέτυχε μέσα σε λίγα λεπτά. Δέχθηκε πίεση στην πορεία, χωρίς ωστόσο να το “πληρώσει” με τον οποιοδήποτε τρόπο.

Παραμένει έτσι στις πρώτες θέσεις της κατάταξης, ούσα πλέον στο -1 από την πρώτη τριάδα και τη Μονακό, μετά από 13 στροφές στο πρωτάθλημα. Σε ότι αφορά τώρα το Κόνφερενς Λιγκ, οι Γάλλοι παραμένουν αήττητοι στον όμιλο, έχοντας από δυο νίκες και ισοπαλίες, έχοντας επικρατήσει στα δυο ως γηπεδούχος. Αλώτηβη στις οκτώ τελευταίες εξόδους της, ανεξάρτητα από τη διοργάνωση, στις 6/8 πήρε ισοπαλία.

Μπορεί να μην έχει αγωνιστεί ακόμη τη φετινή σεζόν, ωστόσο ρεπορτάζ κάνουν λόγο ότι ο Πορτογάλος αμυντικός Τιάγκο Τζαλό είναι σε συζητήσεις με την Ίντερ, στην οποία αναμένεται να υπογράψει ως ελεύθερος, το ερχόμενο καλοκαίρι.