* 11η Αγωνιστική

*Η Ολεξάντρια σκόραρε στα 7/8 πιο πρόσφατα με Βόρσκλα.

* Χωρίς ισοπαλία οι τελευταίες μεταξύ τους 9 αναμετρήσεις.

ΟΛΕΚΣΑΝΤΡΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μετά την εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Βέρες Ρίβνε (0-0), βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας, έχοντας συγκεντρώσει μέχρι στιγμής 18 βαθμούς. Στη συνέντευξη Τύπου, ο προπονητής, Γιούρι Γκούρα δήλωσε πως έμεινε ικανοποιημένος από τους ποδοσφαιριστές του και σχολίασε την ακαταλληλότητα του τερέν,αφού ο αγωνιστικός χώρος του γηπέδου ήταν σε άσχημη κατάσταση. Για απόψε, είναι όλοι διαθέσιμοι, μοναδικό πρόβλημα κάποιες προπονήσεις που έχασε ο βασικός εξτρέμ Τρετιάκοφ, ο οποίος, ωστόσο, πιθανότατα θα αγωνιστεί.

Προηγούμενο παιχνίδι: Εκτός έδρας ισοπαλία απέναντι στην Βέρες Ρίβνε (0-0). Η Ολεξάντρια ήταν καλύτερη, είχε την κατοχή, δημιούργησε ευκαιρίες, δεν κατάφερε όμως να τις εκμεταλλευτεί. Αμυντικά τα πήγε αρκετά καλά, η εστία της δεν κινδύνεψε σχεδόν καθόλου και το τελικό αποτέλεσμα ήταν 0-0.

ΟΛΕΚΣΑΝΤΡΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* 5/5 νίκες της με 1 γκολ διαφορά (δες το στην Betshop)

* 4/5 τεέλευταία ματς με N/G

ΒΟΡΣΚΛΑ ΠΟΛΤΑΒΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μετά την εντός έδρας νίκη απέναντι στην Ινχούλετς Πετρόβε με 3-0, μετράει 3 σερί νίκες. Βρίσκεται στην 4η  θέση της βαθμολογίας με 21 βαθμούς. Χαρούμενος ο προπονητής της, Μαξίμοφ, σχολίασε θετικά το ντεμπούτο του νεαρού επιθετικού Κοτζόβι, ενώ σημείωσε πως ο 30χρονος φορ Εσεολά θεωρείται εκτός ομάδας. Χωρίς απουσίες αναμένεται να αγωνιστούν σήμερα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Ινχούλετς Πετρόβε (3-0).Χωρίς ιδιαίτερες φάσεις το 1ο ημίχρονο. Στο 2ο μισό του αγώνα η Βόρσκλα Πολτάβα ανέβασε ρυθμούς, ασκώντας συνεχώς πίεση στην Πετρόβε. Το 1ο γκολ ήρθε στο 66ο λεπτό, ενώ μέχρι το 84′, ο πίνακας του σκορ έγραφε 3-0.