*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Λέιτον Όριεντ-Όξφορντ 2-3.

ΟΞΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Νορθάμπτον με σκορ 2-2, στα πλαίσια της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Μέρφι στο 6’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Χόντερμαρκ στο 35’. Το 2-1 πέτυχε ο Γκούντγουιν στο 81’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σπρίνγκετ στο 90+2’.

Το τρίποντο μέσα από τα χέρια της έχασε η Όξφορντ. Πίεσε έντονα, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και κατάφερε να προηγηθεί σε δύο περιπτώσεις, όμως αμυντικά έβγαλε αδράνεια, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ισοφαρίσουν ισάριθμες φορές, με τη τελευταία να είναι στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Αναμέτρηση που μπορεί να κρίνει την παρουσία της στην εξάδα η σημερινή, καθώς υποδέχεται τη νεοφώτιστη, αλλά μαχητική Λέιτον Όριεντ. Μετριότητα βγάζει στα τελευταία παιχνίδια της, σκοράρει μεν στα περισσότερα, αλλά παραμελεί τα αμυντικά της καθήκοντα, με αποτέλεσμα να δέχεται εξίσου γκολ, τα οποία της έχουν στερήσει πολλούς και σημαντικούς βαθμούς.

Όξφορντ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΛΕΙΤΟΝ ΟΡΙΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Μπέρτον με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 34ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Μονκούρ με πέναλτι στο 43’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Μπένετ στο 72’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Ενσιάλα στο 76’.

Καλή εμφάνιση, αλλά με ήττα για τη Λέιτον Όριεντ. Καλύτερη στο πρώτο μέρος, προηγήθηκε λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου από το σημείο του πέναλτι, όμως στην επανάληψη αδράνησε, με αποτέλεσμα να δεχθεί την ανατροπή σε διάστημα τεσσάρων λεπτών.

Μια πιο αποτελεσματική εμφάνιση θα χρειαστεί στο σημερινό παιχνίδι προκειμένου να περάσει από την έδρα της Όξφορντ. Είναι μαχητική, το έχει αποδείξει περίτρανα στις περισσότερες αναμετρήσεις της, σκοράροντας ασταμάτητα τόσο εντός, όσο και εκτός έδρας. Το μεγάλο της πρόβλημα είναι η άμυνά της, αφού απέτυχε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της στα τέσσερα από τα πέντε πρόσφατα παιχνίδια της.