*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Πλίμουθ-Όξφορντ 1-0.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΟΞΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Μίλτον Κέινς Ντονς με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 31ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Καϊκάι στο 25’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Μπέιτ στο 71’.

Καλή εμφάνιση, αλλά χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα για την Όξφορντ. Κακό πρώτο ημίχρονο, είχε ελάχιστες ευκαιρίες και δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Αντιθέτως οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν αποτελεσματικότεροι, σκοράροντας λίγο πριν το ημίωρο του αγώνα. Στο δεύτερο μέρος το ματς «έγειρε» προς την πλευρά της, καταφέρνοντας να βρει το γκολ της ισοφάρισης, αλλά όχι και της ανατροπής.

Την επιστροφή της στις νίκες ψάχνει σήμερα, όμως αναμένεται να έχει πολύ δύσκολο έργο κόντρα στην πρωτοπόρο του πρωταθλήματος. Δεν είναι σε καλή κατάσταση σε γενικές γραμμές, παρ’ όλο που άφησε αρκετά θετικά στοιχεία την προηγούμενη αγωνιστική, καθώς δέχεται με τρομερή ευκολία γκολ και αυτό δεν τη βοηθάει σε καμία περίπτωση. Βαθμολογικά παραμένει ασφαλής προς το παρόν, όμως είναι μια από τις πιο ντεφορμαρισμένες ομάδες του πρωταθλήματος αυτή τη στιγμή και θα πρέπει να αλλάξει κάτι άμεσα προκειμένου να παραμείνει έτσι.

Όξφορντ Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΠΛΙΜΟΥΘ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Πόρτσμουθ με σκορ 3-1, στα πλαίσια της 31ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Κόσγκροβ στο 24’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Αζάζ στο 70’. Το 2-1 πέτυχε ο Χάκετ-Φέρτσαϊλντ στο 79’, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Χάρντι στο 90+4’.

Άμεση επιστροφή στις νίκες για την Πλίμουθ. Ανοιχτό παιχνίδι με πολλές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, όμως αποδείχθηκε πολύ πιο αποτελεσματική, βρίσκοντας δίχτυα τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο. Η άμυνά της δέχθηκε εξίσου πίεση και υπέκυψε σε αυτή δεχόμενη ένα τέρμα, αλλά αυτό δεν την πτόησε, φεύγοντας με το τρίποντο.

Με ανεβασμένη ψυχολογία μετά την άμεση επιστροφή της στα νικηφόρα αποτελέσματα και την κορυφή. Είναι σε καλή κατάσταση αυτή την περίοδο, δεν φάνηκε να την πτοεί ιδιαίτερα η ήττα από τη Σέφιλντ Γουένσντεϊ (1-0), δείχνοντας τρομερή αποτελεσματικότητα σε όλους τους τομείς απέναντι στην Πόρτσμουθ (3-1). Σήμερα μπορεί κάλλιστα να εκμεταλλευτεί τα πολλά προβλήματα που έχει η αντίπαλός της ώστε να βρει πιο εύκολα δίχτυα, αυξάνοντας τις πιθανότητές της για θετικό αποτέλεσμα.