*9η αγωνιστική

ΟΞΦΟΡΝΤ

Η Οξφορντ έμεινε στο 0-0 εκτός έδρας με την Γουίκομ, σε μία αναμέτρηση που είχε τις περισσότερες και πιο κλασσικές ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά δεν τα κατάφερε και στο τέλος λίγο έλειψε να χάσει κιόλας, όμως ευτυχώς το γκολ που πέτυχε ο αντίπαλος επιθετικός ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ. Αυτό ήταν το τρίτο σερί παιχνίδι πρωταθλήματος που δεν κερδίζει, γενικά έχει μόνο μία νίκη στην κατηγορία, γι’ αυτό και βρίσκεται εντός ζώνης υποβιβασμού, στην προτελευταία θέση, αλλά σε απόσταση βολής από τις θέσεις παραμονής.

Ο προπονητής της, Καρλ Ρόμπινσον, τα έχει με την τύχη της ομάδας του, καθώς προέκυψαν αρκετά προβλήματα τραυματισμών. Αλλά όπως τόνισε δεν του αρέσει να γκρινιάζει και ελπίζει να προκύψει κάτι θετικό. Αλλωστε οι παίκτες του τώρα τελευταία χάνουν σπάνια και είναι κάτι για το οποίο δουλεύουν πολύ και τους αξίζει.

Στους ήδη υπάρχοντες τραυματίες Κάρουθερς (ΜΕ), Ιστγουντ (ΤΕ), Χολ (ΕΠ), Λόπες (ΕΠ), Ντάι (ΜΕ), ΜακΜάχον (ΑΜ) που απουσιάζουν εδώ και πάρα πολύ καιρό, προστέθηκε πιο πρόσφατα ο Μπράναγκαν (ΜΕ), ενώ χτύπησαν και οι Μπράουνε (ΜΕ), Μακί (ΕΠ). Τουλάχιστον επιστρέφει από τιμωρία ο Χάνσον (ΜΕ).

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Οξφορντ έφερε 0-0 εκτός έδρας με τη Γουίκομ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει τέσσερα σερί over 2,5 εντός έδρας.

Το Οξφορντ – Γουόλσολ παίζει στον Stoiximan

ΓΟΥΟΛΣΟΛ

Η Γουόλσολ όχι απλά γνώρισε την πρώτη της φετινή ήττα, αυτή ήρθε με το «βαρύ» 1-4 εντός έδρας από την Ντονκάστερ. Και μάλιστα παρόλο που ήταν αυτή που προηγήθηκε στο 17’. Ισοφαρίστηκε με πέναλτι στο 33’,  έχασε μεγάλη ευκαιρία στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου για να προηγηθεί, αλλά στη συνέχεια δέχθηκε άλλα τρία τέρματα, στο 58’, στο 66’ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Και μπορεί αυτή να ήταν η πρώτη της ήττα, αλλά στα πέντε τελευταία της παιχνίδια έχει μόνο μία νίκη. Είναι ακόμη στην πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα, στις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς.

Και μπορεί ο Κιτς γενικά να είναι ικανοποιημένος από την πορεία της ομάδας του φέτος, όμως ήταν πολύ απογοητευμένος από την εμφάνιση του τελευταίου αγώνα. Και δεν αποπροσανατολίζεται από τη βαθμολογική θέση της αντιπάλου τους απόψε, θεωρώντας πως πρόκειται για μία πολύ καλή ομάδα που αδικείται, τουλάχιστον βάσει των όσων έχει παρακολουθήσει ο ίδιος.

Οι μακροχρόνια τραυματίες Εντουαρντς (ΜΕ), Ρόμπερτς (ΑΜ) θα παίξουν ξανά το 2019 είναι και οι μοναδικοί απόντες.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Γουόλσολ έχασε με 1-4 εντός έδρας από την Ντονκάστερ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 6/6 G/G εκτός έδρας φέτος.