*26η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Ντάρμσταντ – Νυρεμβέργη 2-0

*2-3 γκολ στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εκτός) με την Μπίλεφελντ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Οκουγκάουα (6′) και Κλος (23′), απάντησαν οι Ντουά (57′) και Σουράνοφ (90+8′ πεν.).

Σκοράροντας στην εκπνοή των καθυστερήσεων η Νυρεμβέργη επέστρεψε με τον βαθμό από την έδρα της Μπίλεφελντ (2-2) πριν από δύο βδομάδες, παράλληλα διατηρήθηκε στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη. Κάκιστη εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, ανέβασε κατακόρυφα ταχύτητα στο δεύτερο δημιουργώντας συνολικά δέκα ευκαιρίες (τέσσερις στην εστία).

Η Νυρεμβέργη πανηγύρισε τρεις σερί εντός έδρας νίκες με μηδέν παθητικό κόντρα σε Ρέγκενσμπουργκ, Σαντχάουζεν και Μπραουνσβάιγκ. Ο προπονητής της, Ντίτερ Χέκινγκ, δεν έχει γνωρίσει ποτέ την ήττα από την Ντάρμσταντ ως προπονητής: Σε επτά αναμετρήσεις μετράει δύο νίκες και πέντε ισοπαλίες. Εξέτισε ο Γκιαμεράχ.

ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*NG στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 5/8 τελευταία παιχνίδια της.

ΝΤΑΡΜΣΤΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-0) της Καϊζερσλάουτερν. Και τα δύο γκολ πέτυχε ο Στογίλκοβιτς (36′, 43′).

Πριν την διακοπή για τις Εθνικές η Ντάρμσταντ έβαλε τέλος σε αρνητικό σερί τριών αγωνιστικών (0-1-2), προσπερνώντας το εμπόδιο της ντεφορμέ Καϊζερσλάουτερν στο “Merck-Stadion am Böllenfalltor” (2-0). Εκμεταλλεύτηκε τη συνολική υπεροχή της, ανάγκασε σε πέντε αποκρούσεις τον αντίπαλο τερματοφύλακα και είχε δοκάρι στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με Τορσιέλο.

Τα “κρίνα” εκμεταλλεύτηκαν την γκέλα του Αμβούργου απ’ το οποίο απέχουν τρεις βαθμούς, ενώ παράλληλα βρίσκονται στο +2 από τη 2η Χαϊντενχάιμ. Γνώρισαν μόλις μία ήττα σε εννέα αναμετρήσεις με τη Νυρεμβέργη (δύο νίκες, έξι ισοπαλίες). Στις εννέα τελευταίες επισκέψεις τους στην έδρα αυτής γνώρισαν μία ήττα στις 9 Απριλίου 2022 (3-1).