22η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Ος – Ντόρντρεχτ 3-1

ΝΤΟΡΝΤΡΕΧΤ

Με εκπληκτικό τρόπο έχει μπει στο νέο έτος η Ντόρντρεχτ και φρόντισε να το επιβεβαιώσει με το εμφατικό 3-0 επί τη Φορτούνα Σίταρντ εντός έδρας. Απλά εντυπωσιακή και αποτελεσματική, προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο (1-0 στο 24’), διπλασίασε τα τέρματά της στο 56’ (2-0), δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην αντίπαλο, βάζοντας τέλος στο παιχνίδι στο 69’ της συνάντησης (3-0).

Δεύτερη σερί «καθαρή» νίκη για την Ντορντρεχτ μετά απ’ αυτή που προηγήθηκε επί της Γιονγκ Ουτρέχτης (0-2) κι ενώ ερχόταν από πέντε διαδοχικές ήττες (σε όλες δέχθηκε απλά δύο γκολ και πάνω). Δείχνει σημαντική βελτίωση σε όλους τους τομείς, παραμένοντας στην 14η θέση με 25 πόντους, στο -4 απ’ την είσοδο στα πλέι οφ. Διαθέτει την χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος με 47 γκολ παθητικό. Εντός έδρας μετράει απολογισμό τέσσερις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες με 22-22 τέρματα. Επέστρεψε στην αποστολή στο προηγούμενο ο Αμέφορ (Αμυντικός, 14, 0). Χωρίς προβλήματα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση για την Ντόρντρεχτ 3-0 επί της Φορτούνα Σίταρντ.

Στατιστικό: Over 2.5 τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Το Ντόρντρεχτ – Ος παίζει στην Interwetten

Δείτε τα Προγνωστικά Ολλανδίας (Κλικ Εδώ)

ΟΣ

Από την άλλη πλευρά, η Ος έχει ξεκινήσει με θετικό τρόπο της υποχρεώσεις της στο 2018, επικρατώντας πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 2-0 επί της Γιονγκ Ουτρέχτης εντός έδρας. Δεν έθελξε με την απόδοσή της και συνάντησε αρκετά προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο. Εκμεταλλεύτηκε δύο καλές της ευκαιρίες στην επανάληψη, προηγήθηκε στο 57’ (1-0), σφραγίζοντας την επικράτησή της στο 87’ της συνάντησης (2-0).

Δεύτερη σερί νίκη για την Ος και τέταρτη στα τελευταία έξι παιχνίδια, όπου έχει μόλις μια ήττα (4-1-1), αυτή από τη Φόλενταμ (3-1 εκτός έδρας). Συνεχίζει να μοιράζεται την έκτη θέση μαζί με την Αλμίρε Σίτι στους 30 πόντους, και βαδίζει μπρος ολοταχώς για να βγει στα πλέι οφ, κάτι που θα αποτελέσει μεγάλη επιτυχία, αν επιτευχθεί. Εκτός έδρας τρέχει ρεκόρ τρεις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες με επιμέρους σκορ 18-18. Εξέτισε ο Γκρότενμπρεγκ (Αμυντικός, 4, 1), παραμένουν στα πιτς οι Ντε Ρεχτ (Αμυντικός, 16, 0), Ντε Σα (Μέσος, 10, 0), Κεκέλ (Επιθετικός, 12, 1) και Φαν Πολ (Επιθετικός, 13, 3).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Γιονγκ Ουτρέχτης.

Στατιστικό: G/G οι τέσσερις πρόσφατες έξοδοι στο πρωτάθλημα.