17η αγωνιστική

*Σημειώθηκε Άσσος και στα τέσσερα συνολικά μεταξύ τους παιχνίδια.

*No Goal και τα τέσσερα συνολικά παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΝΤΑΝΚΕΡΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Πο, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω μόλις στο πέμπτο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 50′ με το πέναλτι του Μπαγκνταντί.

Για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι, η Ντανκέρκ δεν κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λουίς Κάστρο φιλοξενήθηκε από την Πο, στην έδρα της οποίας πήρε το βαθμό της ισοπαλίας, μετά και το τελικό 1-1. Βρέθηκε πίσω από νωρίς, χωρίς να απειλήσει μέχρι την ανάπαυλα. Επέστρεψε πιο αποφασισμένη από τα αποδυτήρια, ισοφάρισε γρήγορα με πέναλτι, ενώ στην πορεία είχε ευκαιρίες ακόμη και για ανατροπή. Ωστόσο, ήταν αρκετά άτυχη, έχοντας και δοκάρι στις καθυστερήσεις.

Είχε προηγηθεί το εντός 0-2 από τη Λαβάλ, οπότε και παραμένει χαμηλά στην κατάταξη, πάνω μόνο από τις Κεβιγί και Βαλενσιέν. Χωρίς νίκη στα οκτώ φετινά εντός της (0-2-6), έχοντας ηττηθεί στα πέντε τελευταία από αυτά. Τραυματίστηκε στο ντεμπούτο του ο Ζαν-Φιλίπ Γκμπαμέν και αντικαταστάθηκε δέκα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Ντανκέρκ Στατιστικά

*Under 2.5 τα έξι τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΑΣΤΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Καέν, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 88ο λεπτό.

Μακριά από τις επιτυχίες έμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι η Μπαστιά. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρεζίς Μπρουάρ φιλοξενήθηκε από την Καέν, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 1-0. Υπήρχε ισορροπία ανάμεσα στις δυο πλευρές στον αγωνιστικό χώρο, είχαν κάποιες καλές στιγμές, αλλά και παράπονα από τη διαιτησία. Μια στιγμή αδράνειας όμως στην άμυνα, της στέρησε το όποιο θετικό αποτέλεσμα στο φινάλε.

Τρίτο σερί ματς που δεν κατάφερε να σκοράρει, οπότε και για την ώρα είναι οριακά εκτός της ζώνης του υποβιβασμού. Δεν έχει πανηγυρίσει το διπλό σε καμία από τις οκτώ φετινές εξόδους της (0-3-5), ενώ στις 6/8 έμεινε και “άσφαιρη”.