30η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Ανεσί – Ντανκέρκ 3-0

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΝΤΑΝΚΕΡΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Λαβάλ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Κουρτέ (9′) και Γιουσούφ (44′), είδε την αντίπαλο να χάνει πέναλτι στο 49′, για να δεχθεί τη μείωση στο 87ο λεπτό.

Ακάθεκτη συνεχίζει η Ντανκέρκ, η οποία έφτασε τα δέκα παιχνίδια ούσα αήττητη στο πρωτάθλημα (7-3-0). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λουίς Κάστρο φιλοξενήθηκε από τη Λαβάλ, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-2. Πήρε από νωρίς το προβάδισμα και παρότι είδε την αντίπαλο να ισορροπεί την κατάσταση, εν τέλει διεύρυνε το προβάδισμα της πριν την ανάπαυλα. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, δέχθηκε γρήγορα τη μείωση, όμως στη συνέχεια έκλεισε τους χώρους προς την εστία της και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.

Δεύτερη διαδοχική νίκη, μετά και το εντός 1-0 επί της Πο, οπότε και βρίσκεται στο +4 από την τελευταία τετράδα, που οδηγεί σε υποβιβασμό. Αήττητη στα πέντε πιο πρόσφατα εντός της, έχοντας επικρατήσει στα 4/5.

Ντανκέρκ Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Σκόραρε στα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΝΕΣΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί της Μπορντό, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο όγδοο λεπτό με τον Καμαρά και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 40′, στην πορεία σκόραρε ακόμη δυο φορές με τους Καμαρά (45’+3) και Καντίλ (65′).

Τη δεύτερη διαδοχική της νίκη πανηγύρισε η Ανεσί, μετά και το εκτός 1-3 επί της Αζαξιό. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λορέν Γκουγιό υποδέχθηκε τη Μπορντό, της οποίας και επικράτησε με 3-1. Μπορεί το μεταξύ τους να ήταν ισορροπημένο από πλευράς ευκαιριών, όμως η ίδια ήταν πιο εύστοχη στην τελική προσπάθεια για να πάρει το τρίποντο, παρότι δέχθηκε προσωρινά την ισοφάριση.

Αποτέλεσμα σημαντικό στην προσπάθεια που κάνει για να βγει από την επικίνδυνη ζώνη, ούσα για την ώρα στο -3 από τη σωτηρία, πάνω μόνο από τις Κεβιγί και Ανεσί. Ηττήθηκε στις 4/6 πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες είχε και δυο νίκες.