*Επαναληπτικός μεταξύ τους αγώνας για τη φάση των «16» του Γιουρόπα Λιγκ. Ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος με το πρώτο παιχνίδι ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

*Στον πρώτο αγώνα η Τότεναμ κέρδισε με 2-0.

*Οι δύο ομάδες έπαιξαν στον όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ το 2009, όταν οι ομάδες έπαιζαν έναν αγώνα, με την Τότεναμ να κερδίζει.

*Εχει μπει τουλάχιστον ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο στα 10 τελευταία παιχνίδια της Τότεναμ, στα 15 πιο πρόσφατα εκτός έδρας παιχνίδια της και στο 83% των αγώνων της στο Γιουρόπα Λιγκ.

*Η Τότεναμ έχει σκοράρει και στα δύο ημίχρονα στο 75% των αγώνων της στο Γιουρόπα Λιγκ φέτος.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ ΑΝΑΛΥΣΗ (Κροατία, Νο43)

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ ξεπέρασε άμεσα την ήττα του πρώτου αγώνα στο Λονδίνο, κερδίζοντας με άνεση 0-5 εκτός έδρας την Βαραζντίν, πετυχαίνοντας ένατη νίκη στους 10 τελευταίους αγώνες της. Και ειδικά στην έδρα της έχει έξι συνεχόμενες νίκες, χωρίς να έχει δεχθεί γκολ σε αυτό το διάστημα. Είναι πάντα πρωτοπόρος στο βαθμολογικό πίνακα, σε απόσταση βολής, στο +2 συγκεκριμένα, από την δεύτερη θέση και την ομάδα που βρίσκεται εκεί, όμως έχει και έναν αγώνα λιγότερο.

Βέβαια το μεγαλύτερο πρόβλημα που προέκυψε στην ομάδα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης, αλλά και της συνέχειας της σεζόν, δεν είναι αγωνιστικό, αλλά εξωαγωνιστικό. Συγκεκριμένα ο προπονητής της, Ζόραν Μάμιτς, καταδικάστηκε σε φυλάκιση και πρέπει να εκτίσει την ποινή του άμεσα, κάτι που σημαίνει πώς αποχωρεί από την ομάδα! Στη θέση του αναλαμβάνει, τόσο ως τεχνικός όσο και ως τεχνικός διευθυντής, διπλό ρόλο που είχε και ο Μάμιτς, ο Νταμίρ Κράζναρ, πρώην βοηθός του.

Ο Κράζναρ παραδέχθηκε πώς η αποχώρηση Μάμιτς τους πληγώνει, αλλά θα κάνουν ότι μπορούν για να διεκδικήσουν όσες ελπίδες πρόκρισης έχουν. Και μάλιστα είπε πώς δεν αλλάζουν και πολλά στο τακτικό κομμάτι, άλλωστε ο Μάμιτς ήταν στην προπόνηση της Δευτέρας και μιλάει μαζί του στο τηλέφωνο, αφού είναι φίλοι.

Μοναδικός απών είναι ο αμυντικός Μοχαράμι που λείπει εδώ και αρκετό καιρό από τις υποχρεώσεις της ομάδας του.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ κέρδισε άνετα με 0-5 εκτός έδρας την Βαραζντίν, σκοράροντας με τους Ατιέμγουεν (5’), Μίσιτς (16’), Γκαβράνοβιτς (24’), Ορίσιτς (70’, 78’).

Ντιναμό Στατιστικά

*Εχει έξι συνεχόμενα N/G.

*Εχει έξι σερί N/G εντός έδρας, 12/20 συνολικά στη σεζόν.

Παίξε Νόμιμα στην Bet365 | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΤΟΤΕΝΑΜ ΑΝΑΛΥΣΗ (Αγγλία, Νο15)

Η Τότεναμ ηττήθηκε με 2-1 εκτός έδρας από την Αρσεναλ στο μεγάλο ντέρμπι του Βορείου Λονδίνου, μία ήττα που την «πονάει» όχι μόνο για βαθμολογικούς λόγους, αλλά και στο γόητρο. Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα έπειτα από πέντε συνεχόμενες νίκες. Και παρόλο που είναι στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα, είναι μόλις στο -6 από την πρώτη τετράδα και τις θέσεις που οδηγούν στο Τσάμπιονς Λιγκ, έχοντας και έναν αγώνα λιγότερο από την Τσέλσι που είναι εκεί.

Τουλάχιστον έχει αποκτήσει πολύ μεγάλο προβάδισμα για πρόκριση στα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ, μετά το 2-0 του πρώτου αγώνα. Κάτι που ίσως αποβεί καθοριστικό, αφού στα εφτά τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της κέρδισε μόνο δύο και έχασε τέσσερα!

Πάντως ο Ζοσέ Μουρίνιο θεωρεί ανοικτό το θέμα πρόκρισης, λέγοντας χαρακτηριστικά πώς αν έχανε η ομάδα του 2-0 το πρώτο παιχνίδι, δεν θεωρεί τελειωμένο τον επαναληπτικό. Και παρότι γνωρίζει πώς η ομάδα του προκρίνεται και με κάποια σκορ στα οποία θα έχει χάσει, ξεκαθάρισε πώς δεν θα είναι ικανοποιημένος αν πάρουν την πρόκριση έτσι, θα το περάσει και στους παίκτες του και θα παίξουν για να κερδίσουν.

Τα προβλήματα για τον Μουρίνιο έχουν περιοριστεί πλέον στο ελάχιστο, με τιμωρημένο τον μέσο Χόιμπεργκ και τραυματία τον επιθετικό Σον που χτύπησε στο προηγούμενο παιχνίδι.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Τότεναμ έχασε με 2-1 εκτός έδρας από την Αρσεναλ, παρόλο που άνοιξε το σκορ με τον Λαμέλα στο 33ο λεπτό. Δέχθηκε την ισοφάριση από τον Οντεγκααρντ στο 44’, ενώ έχασε από πέναλτι του Λακαζέτ στο 64΄, μένοντας και με παίκτη λιγότερο στο 76ο λεπτό.