*28η αγωνιστική

*Στον Α’ γύρο: Γκρόνινγκεν – Ντεν Μπος 0-3

*Το παιχνίδι του πρώτου γύρου ήταν και το μοναδικό που συναντά κανείς στην μεταξύ τους προϊστορία, μετά την σεζόν 2004 – 2005.

ΝΤΕΝ ΜΠΟΣ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 2-0 από την Ντε Γκράαφτσαπ εκτός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 32′, ενώ στο 73′ η γηπεδούχος πέτυχε και δεύτερο γκολ.

Δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική στο εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την Ντε Γκράαφτσαπ και ηττήθηκε δίκαια, δίχως πολλά πολλά. Κυρίαρχη η γηπεδούχος από το πρώτο λεπτό, επιστέγασε τις προσπάθειές της με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Χωρίς νίκη στα επτά τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος (0-5-2), η πενιχρή αυτή συγκομιδή σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα των υπόλοιπων ομάδων, την έφεραν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Έχει δύσκολη αποστολή σήμερα απέναντι στην Γκρόνινγκεν, θέλει να εκμεταλλευτεί την πιθανή κούραση των φιλοξενούμενων από το ματς υψηλής έντασης που είχαν την προηγούμενη Πέμπτη. Μακροχρόνιος ο επιθετικός Φερμπέικ, ο οποίος όμως έχει αρχίσει να συμμετέχει κανονικά στις προπονήσεις της ομάδας. Τραυματίες παραμένουν ο εξτρέμ Αχανάχ και ο μέσος Ζελαλέμ, η επιστροφή των οποίων πλησιάζει.

Ντεν Μπος Στατιστικά

*Δεν έχει σκοράρει στα έξι τελευταία παιχνίδια της

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΓΚΡΟΝΙΝΓΚΕΝ

Προηγούμενο ματς: Δεν τα κατάφερε στην έδρα της Φέγενορντ την περασμένη Πέμπτη και ηττήθηκε με 2-1 στον ημιτελικό του κυπέλλου. Προηγήθηκε στο 31′, αλλά η κλάση της γηπεδούχου μίλησε στην επανάληψη. Ισοφαρίστηκε στο 51′, ενώ στο 83′ δέχτηκε την ανατροπή.

Κατέβαλλε συγκινητική προσπάθεια στην έδρα της Φέγενορντ και η αλήθεια είναι πως θα μπορούσε υπό προϋποθέσεις να στείλει έστω το ματς στην παράταση. Κάτι τέτοιο δεν συνέβη, υπέκυψε στην ποιότητα της αντιπάλου και έτσι έμεινε εκτός τελικού. Δεν επηρεάζεται ιδιαίτερα ψυχολογικά, το βάρος της πλέον πέφτει αποκλειστικά στο πρωτάθλημα.

Εκεί, παρότι είχε την απόλυτη πρωτοβουλία των κινήσεων, μπλοκαρίστηκε από την Χέλμοντ Σπορ εντός έδρας και έμεινε στο 0-0 απέναντί της την περασμένη αγωνιστική. Αποχώρησε ο μέσος Ίραντουστ. Στα αγωνιστικά, επέστρεψε ο εξτρέμ Εμεράν, φρέσκο πρόβλημα με τον πλάγιο μπακ Πρινς, ενώ στα πιτς βρίσκεται και ο μέσος Ντε Γιόνχε.