10η αγωνιστική

*Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκαν τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΝΤΕΓΚΕΡΦΟΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Μπράγκε, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Χολμέν στο 13ο λεπτό.

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Ντέγκερφορς, μετά και το εντός 4-1 επί της Έργκριτε. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γουίλιαμ Λούντιν φιλοξενήθηκε από τη Μπράγκε, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-1. Μπήκε δυναμικά και πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ, με το παιχνίδι να είναι πιο ισορροπημένο στην πορεία και να μην αλλάζει κάτι στο τελικό αποτέλεσμα.

Κάπως έτσι, έφτασε τους 15 βαθμούς για την ώρα και βρίσκεται στις πρώτες θέσεις της κατάταξης και στο -5 από την κορυφή. Επικράτησε στα 3/4 φετινά εντός της, στα οποία είχε και μια ήττα από τη Λαντσκρόνα (1-3). Συμπλήρωσε κάρτες ο αρχηγός Ελίας Μπουζαϊένε.

Ντέγκερφορς Στατιστικά

*Goal/Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΒΑΡΜΠΕΡΓΚΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Όντεβολντ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Μοντιέλ (31′) και Μπιερκέμπο (55′), πριν δεχθεί τη μείωση στις καθυστερήσεις.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Βάρμπεργκς, μετά από πέντε παιχνίδια στα οποία και είχε μια ισοπαλία και τέσσερις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τομπίας Λίντεροθ υποδέχθηκε την Όντεβολντ, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Ουσα καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, πήρε προβάδισμα στο μισάωρο, ενώ με την επιστροφή από τα αποδυτήρια βρήκε και δεύτερο τέρμα. Κατέβασε ταχύτητα στην πορεία, δέχθηκε πίεση και εν τέλει τη μείωση στο φινάλε.

Κάπως έτσι, έφτασε μόλις τους επτά βαθμούς και παραμένει αρκετά χαμηλά στην κατάταξη, πάνω μόνο από την ουραγό Έργκριτε. Δεν έχει πανηγυρίσει κάποιο διπλό στις τέσσερις φετινές εξόδους της (0-1-3). Εξέτισαν την τιμωρία τους οι δυο μέσοι Έντλουντ και Κουρόκχιν.