* Αήττητη η Νταεγκού στα 5 τελευταία μεταξύ τους (3-2-0).

* Στον 1ο γύρο (31/03): Γκουανγκζού – Νταεγκού 1-2

* Στο 2ο γύρο (11/05): Νταεγκού – Γκουανγκζού 3-2

ΝΤΑΕΓΚΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Σουγόν. Ο Γι (43’) άνοιξε το σκορ για την Σουγόν, οι Σίλβα (54’) και Παρκ (66’) γύρισαν το ματς για την Νταεγκού και ο Κουόν (90’) ισοφάρισε για τους γηπεδούχους.

Θετικός καθαυτός ο βαθμός που πήρε η Νταεγκού την περασμένη Κυριακή στην Σουγόν, αλλά αφενός ο τρόπος που εξελίχθηκε το ματς της άφησε πικρία, αφετέρου συμπλήρωσε 5 ματς δίχως νίκη (0-3-2).

Κυριάρχησε εδαφικά (74% κατοχή) στο πρώτο ημίχρονο η Σουγόν, είχε γεμάτο δοκάρι στο 2ο λεπτό, αλλά όχι καθαρές ευκαιρίες πριν προηγηθεί με καρφωτή κεφαλιά σε γεμάτη περιοχή. Σε αντεπίθεση των καθυστερήσεων άγγιξε το δεύτερο γκολ.

Δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα απείλησε ουσιαστικά για πρώτη φορά η Νταεγκού και στο 54’ ισοφάρισε με τον φορ της απέναντι σε αδρανή στόπερ. Απείλησε πριν ολοκληρώσει την ανατροπή με repress ψηλά.

Άνοιξε ο ρυθμός στο φινάλε, η Νταεγκού πλησίασε σε τρίτο γκολ μετάβασης, αλλά η Σουγόν εξαργύρωσε την πίεση για το 2-2 με κεφαλιά, χάρη στη λάθος έξοδο του κίπερ Χουάνγκ.

ΝΤΑΕΓΚΟΥ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της.

* Over 2.5 τα 5/7 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα.

ΓΚΟΥΑΝΓΚΖΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-2 στην παράταση) επί της Σεογκνάμ. Με τον Σιν (23’, 45+1’) προηγήθηκε 2-0 η Γκουανγκζού, με Λι (89’) και Ρουίς (90+1’) ισοφάρσισε η Σεογκνάμ, για να δώσει την λύσει ο Μάνιο στο 120+1’.

Από τον παράδεισο στην κόλαση και τούμπαλιν το μεσοβδόμαδο παιχνίδι για την Γκουανγκζού, με μπόλικο σασπένς συνδυάστηκε η πρόκριση της Τετάρτης στα ημιτελικά του Κυπέλλου απέναντι σε ομάδα της Β’ κατηγορίας.

Όσον αφορά το πρωτάθλημα, την περασμένη Κυριακή ηττήθηκε εντός έδρας από την Ιντσεόν (0-2) για να πέσει στην 8η θέση και να διατηρηθεί στο -2 από τα playoffs.

Μπήκε δυνατά στο ματς η Ιντσεόν, απείλησε δις στο πρώτο 5λεπτο, ισορρόπησε ακολούθως η Γκουανγκζού και είχε δυνατή στιγμή πριν το 0-1 των φιλοξενούμενων (44’) σε δεύτερο χρόνο από κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γκουανγκζού έγινε πιο επιθετική (10 τελικές), έφτανε συχνά στο τελευταίο τρίτο, αλλά έλειψαν οι καθαρές ευκαιρίες. Σε κόρνερ, με αυτογκόλ (83’) έγινε το 0-2 της Ιντσεόν.