8η αγωνιστική

*Η Νόρκεπινγκ επικράτησε και στα τρία τελευταία εντός της με αντίπαλο τη Χάμαρμπι.

*Over 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΝΟΡΚΕΠΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 6-2 από την ΑΪΚ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0 (15′, 37′, 45’+1) και παρότι μείωσε δις με τους Νίμαν (48′) και Τραούστασον (52′), στην πορεία δέχθηκε ακόμη τρία τέρματα (69′, 76′, 85′).

Με το χειρότερο τρόπο έλαβε τέλος το αήττητο σερί των τεσσάρων αγώνων για τη Νόρκεπινγκ, στο οποίο και είχε τρεις νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αντρέας Αλμ φιλοξενήθηκε από την ΑΪΚ, στην έδρα της οποίας γνώρισε τη συντριβή με 6-2. Μετά από ένα κακό για την ίδια πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο (3-0). Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια όμως κατάφερε να μπει ξανά στο παιχνίδι, μειώνοντας δις πολύ γρήγορα, κάτι που ωστόσο δεν ήταν αρκετό, καθώς στην πορεία δέχθηκε ακόμη τρία τέρματα.

Αυτή ήταν και η τρίτη φετινή της ήττα, έχοντας προηγηθεί εκείνες από Μάλμε (1-5 εντός) και Μιάλμπι (3-0 εκτός), στα ισάριθμα πρώτα παιχνίδια της σεζόν. Παραμένει έτσι στους δέκα βαθμούς και ψάχνει αντίδραση, ούσα στο 2-0-1 μπροστά στο κοινό της. Συμπλήρωσε κάρτες ο μπακ Ντάνιελ Έιντ.

Νόρκεπινγκ Στατιστικά

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Over 3.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΑΜΑΡΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από τη Βάρναμο, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 49ο λεπτό και παρότι ισοφάρισε με τον Πινάς στο 64′, τέσσερα λεπτά αργότερα δέχθηκε και δεύτερο τέρμα.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Χάμαρμπι, μετά και τη νίκη 2-1 επί της Βαστέρας. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κιμ Χέλμπεργκ υποδέχθηκε τη Βάρναμο, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2. Για ακόμη μια φορά αποδείχθηκε κατώτερη των περιστάσεων και δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο, παρότι ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1. “Αχίλλειος πτέρνα” ήταν και πάλι η ανασταλτική λειτουργία της.

Τρίτη ήττα στις τέσσερις τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος, οπότε και παραμένει στους εννέα βαθμούς και στο -1 από τη σημερινή της αντίπαλο. Ηττήθηκε και στα τρία παιχνίδια που έδωσε μακριά από την έδρα της.