*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Ναντ – Νις 1-0

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΝΙΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-3 επί της Λανς, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων με τους Μοφί (11′, πεν. 67′) και Τουράμ (53), δεχόμενη απλά τη μείωση στο 76ο λεπτό.

Επιτέλους νίκη για τη Νις, μετά από έξι παιχνίδια πρωταθλήματος, στα οποία και είχε απολογισμό δυο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φραντσέσκο Φαριολί φιλοξενήθηκε από τη Λανς, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-3.

Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, καθώς ήταν με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο. Πήρε από πολύ νωρίς τα ηνία και στην πορεία έκανε σωστή διαχείριση, παρότι γλίτωσε την ισοφάριση στο φινάλε του ημιχρόνου. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια βρήκε και δεύτερο τέρμα, ενώ λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας διεύρυνε ακόμη περισσότερο το προβάδισμα της, από το σημείο του πέναλτι. Κατέβασε ταχύτητα στη συνέχεια, με αποτέλεσμα να δεχθεί τη μείωση.

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να μην υποχωρήσει ακόμη περισσότερο στην κατάταξη και να εξασφαλίσει το όποιο ευρωπαϊκό εισιτήριο, ούσα για την ώρα στην πέμπτη θέση και στο -6 από την πρώτη δυάδα. Απέσπασε μόλις ένα βαθμό ωστόσο στα τρία πιο πρόσφατα ματς μπροστά στο κοινό της (0-1-2).

“Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι θέλουμε τη νίκη σήμερα και για πολλούς λόγους. Αρχικά για την κατάταξη, αλλά εάν υπολογίσουμε και το συναίσθημα το “χρωστάμε” στη Ναντ, καθώς ήταν αυτή που μας υποχρέωσε στην πρώτη μας ήττα στο φετινό πρωτάθλημα”, δήλωσε ο Ιταλός τεχνικός.

Αν και αντιμετώπισε πρόβλημα κόντρα στη Λανς, εν τέλει ο Μοφί υπολογίζεται κανονικά για το σημερινό παιχνίδι, κάτι που δε μπορεί να ειπωθεί ωστόσο για τους Σανσόν, Ενταγισιμίγε και Σανσόν. Απουσιάζουν και οι τιμωρημένοι Ροσάριο και Τουράμ.

Νις Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-3 από τη Στρασμπούργκ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο τρίτο λεπτό και παρότι ισοφάρισε στο 35′ με τον Κομέρτ, στην πορεία δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα (62′, 78′).

Από την τρίτη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Ναντ, μετά και από εκείνες που προηγήθηκαν κόντρα σε Μετς (0-2 εντός) και Μαρσέιγ (2-0 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, υποδέχθηκε τη Στρασμπούργκ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-3.

Βρέθηκε πίσω με το “καλημέρα”, ωστόσο ισορρόπησε την κατάσταση και στο φινάλε του ημιχρόνου έφτασε στο τέρμα της ισοφάρισης, εκμεταλλευόμενη και μια σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα. Πλήρως απογοητευτική με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, δέχθηκε δεύτερο τέρμα μετά από τραγικό λάθος του νεαρού αμυντικού Ζέζε και λίγο αργότερα είδε την εστία της να παραβιάζεται και πάλι, “πληρώνοντας” την κακή ανασταλτική λειτουργία της.

Έφτασε έτσι τις τέσσερις ήττες στις πέντε τελευταίες στροφές, γεγονός που έφερε την απόλυση του Ζοσλέν Γκουρβενέκ, μετά από 3,5 μήνες στην τεχνική ηγεσία της. Αντικαταστάτης του είναι ο Αντουάν Κομπουαρέ, ο οποίος επιστρέφει στην ομάδα μετά και τον περασμένο Μάιο, κάνοντας σήμερα το ντεμπούτο του.

Αρκετά δύσκολο το έργο που έχει μπροστά του, καθώς η Ναντ βρίσκεται στην 16η θέση, που οδηγεί στα μπαράζ παραμονής, ούσα πάνω μόνο από τις Μετς και Κλερμόν. Αξίζει να σημειωθεί ωστόσο ότι ηττήθηκε μια φορά στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της (2-1-1).

Στη διάθεση του για το σημερινό δύσκολο παιχνίδι είναι κανονικά ο Αουγκούστο, που εξέτισε την τιμωρία του. Αντιθέτως, δεν υπολογίζεται ο Μόζες Σιμόν, που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.