*No Goal και Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Κλερμόν – Νις 0-1

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΝΙΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Λυών, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 22ο λεπτό.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται στο πρωτάθλημα η Νις, μετά και το εντός 2-3 από τη Μονακό. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φραντσέσκο Φαριολί φιλοξενήθηκε από τη Λυών, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0.

Ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, έδειξε τις ορέξεις της από νωρίς, καθώς είχε δοκάρι πριν τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου. Είχε την ατυχία όμως να βρεθεί πίσω στα μέσα του ημιχρόνου και στη μοναδική φάση που απειλήθηκε από τους γηπεδούχους. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ρίσκαρε περισσότερο και ήταν αυτή που απειλούσε περισσότερο, αλλά δεν ήταν ικανή να βρει δίχτυα, οπότε και δεν απέφυγε τα χειρότερα.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, υποχώρησε στην τρίτη θέση, καθώς είδε την Μπρεστ να την προσπερνάει κατά ένα βαθμό στην κατάταξη, ενώ έμεινε και στο -14 από την κορυφή. Επικράτησε στα 6/7 πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε παράλληλα και μια ήττα.

Εξέτισε την τιμωρία του ο Βραζιλιάνος αμυντικός Ντάντε και θα προσφέρει κανονικά τις υπηρεσίες του στον προπονητή του. Εκτός μάχης βρίσκονται οι δυο τραυματίες Μόργκαν Σανσόν και Σοφιάν Ντιόπ.

Νις Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΚΛΕΡΜΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από τη Ρεν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 2-0 (31′, 58′) και παρότι μείωσε με τον Ματσιμά στο 62′, δυο λεπτά αργότερα δέχθηκε και τρίτο τέρμα. Χαμένο πέναλτι για τους γηπεδούχους στο 39′, με την ίδια να μένει με δέκα παίκτες στο 77′, όταν και αποβλήθηκε ο Κάουφρις.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα έμεινε για τέταρτο σερί ματς στο πρωτάθλημα η Κλερμόν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πασκάλ Γκαστιέν φιλοξενήθηκε από τη Ρεν, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-1.

Δεν κατάφερε να δείξει αρκετά ανταγωνιστική και για ακόμη μια φορά “πλήρωσε” τις αμυντικές της αδυναμίες. Βρέθηκε πίσω λίγο μετά το μισάωρο και λίγο αργότερα είδε την αντίπαλο να χάνει και πέναλτι. Δέχθηκε δεύτερο τέρμα με την επιστροφή από τα αποδυτήρια και παρότι είχε άμεση απάντηση, δυο λεπτά μετά είδε την εστία της να παραβιάζεται για τρίτη φορά. Προσπάθησε να αντιδράσει, όμως έμεινε και με δέκα παίκτες και δεν άλλαξε κάτι.

Δεύτερη ήττα σε αυτό το σερί που έχει φτιάξει, έχοντας παράλληλα και ισάριθμες ισοπαλίες, οπότε και παραμένει σταθερά ουραγός στην κατάταξη, μέχρι τώρα. Ηττήθηκε στις 4/5 πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες είχε ωστόσο και ένα διπλό (1-2 τη Ναντ).

Στη διάθεση του προπονητή τους τέθηκαν και πάλι οι Άλαν Βιρζίνιους και Ζερεμί Ζακέ, που απουσίαζαν από το τελευταίο. Αντιθέτως, θα απουσιάσουν αυτή τη φορά οι Μαξιμιλιάνο Κάουφρις και Ελμπασάν Ρασάνι, καθώς είναι τιμωρημένοι.