*Τελικός στο CONCACAF Gold Cup 2023 που διεξάγεται σε Καναδά και ΗΠΑ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί ημίωρη παράταση και, αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Η αναμέτρηση διεξάγεται στο Λος Άντζελες.

*Αήττητο το Μεξικό στα 13 τελευταία παιχνίδια, φιλικά και επίσημα, κόντρα στον Παναμά, μετρώντας δέκα νίκες και τρεις ισοπαλίες.

*Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΜΕΞΙΚΟ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 0-3 επί της Τζαμάικας, για το CONCACAF Gold Cup. Προηγήθηκε με τον Μαρτίν στο δεύτερο λεπτό, ο Τσάβες στο 30′ έκανε το 0-2, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Αλβαράδο.

Την παρουσία του στον τελικό του Gold Cup για τρίτη διαδοχική φορά, κατάφερε να εξασφαλίσει το Μεξικό. Στα ημιτελικά της διοργάνωσης, η ομάδα του Χάιμε Λοσάνο αντιμετώπισε τη Τζαμάικα, της οποίας και επικράτησε με σχετική ευκολία, 0-3.

Μπήκε δυναμικά και προηγήθηκε με το καλημέρα, εκμεταλλευόμενη τα κενά στην αντίπαλη άμυνα, ενώ στο μισάωρο διπλασίασε τα τέρματα της με μια απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ είχε κι άλλες ευκαιρίες μέχρι την ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος, έδωσε χώρους και παρότι δέχθηκε φάσεις, οι Τζαμαϊκανοί ήταν αρκετά άστοχοι και δεν το “πλήρωσε”. Αντιθέτως, βρήκε και τρίτο τέρμα στο φινάλε.

Αυτή είναι η 15η φορά στην ιστορία του που φτάνει στον τελικό της διοργάνωσης, την οποία και κατέκτησε έντεκα φορά μέχρι τώρα, με πιο πρόσφατη αυτή του 2019. Είναι πολυνίκης, έχοντας τέσσερις περισσότερες από τις ΗΠΑ. Σε περίπτωση που το καταφέρει και τώρα, ο πορτιέρο Οτσόα θα είναι ο πρώτος που κατακτά πέντε φορές τον αντίστοιχο τίτλο, αφήνοντας πίσω του τους δυο Αμερικανούς, Λάντον Ντόνοβαν και ΝταΜάρκους Μπίσλι.

Θυμίζουμε, ότι στον όμιλο είχε δυο νίκες κόντρα σε Ονδούρα (4-0) και Αϊτή (3-1), αλλά και μια ήττα 0-1 από το Κατάρ, ενώ στα προημιτελικά απέκλεισε την Κόστα Ρίκα με 2-0.

Μεξικό Στατιστικά

*No Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια του.

*Over 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια του.

ΠΑΝΑΜΑΣ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 1-1 με τις ΗΠΑ, για το CONCACAF Gold Cup. Μετά το 0-0 στην κανονική διάρκεια, πήρε προβάδισμα στο 99′ με τον Άντερσον, για να δεχθεί την ισοφάριση έξι λεπτά αργότερα. Επικράτησε εν τέλει στη διαδικασία των πέναλτι με 4-5.

Από την πλευρά του, ο Παναμάς φτάνει και πάλι στον τελικό της διοργάνωσης, μετά από δέκα χρόνια. Στον προηγούμενο γύρο, το σύνολο του Τόμας Κρίστιανσεν αντιμετώπισε τις ΗΠΑ, τις οποίες και απέκλεισε με 5-4 στη διαδικασία των πέναλτι.

Γλίτωσε στο ξεκίνημα χάρη στη βοήθεια του δοκαριού, ενώ λίγο πριν το μισάωρο είδε να του ακυρώνεται γκολ, ως οφσάιντ. Λίγα πράγματα μέχρι την ανάπαυλα, αλλά και στο δεύτερο ημίχρονο, όπου ακυρώθηκε και δεύτερο τέρμα του για τον ίδιο λόγο. Το παιχνίδι πήγε στην παράταση, όπου ευτύχησε να προηγηθεί με το πρώτο τέρμα του Άντερσον με το εθνόσημο. Κάτι που δεν κράτησε όμως για πολύ, καθώς έξι λεπτά αργότερα δέχθηκε την ισοφάριση. Οι όποιες διαφορές τους λύθηκαν στα πέναλτι, εκεί όπου ήταν πιο εύστοχη και πήρε την πρόκριση, με τον πορτιέρο Μοσκέρα να αποκρούει το τελευταίο πέναλτι των Αμερικανών.

Αυτή είναι η τρίτη του συμμετοχή στον τελικό του Gold Cup, έχοντας ηττηθεί στις δυο προηγούμενες (2005, 2013), αμφότερες κόντρα στις ΗΠΑ. Εάν καταφέρει τώρα και κατακτήσει το τρόπαιο, θα γίνει η πρώτη χώρα της Κεντρικής Αμερικής που το πετυχαίνει. Έφτασε αήττητη μέχρι εδώ, καθώς στον όμιλο είχε δυο νίκες επί των Κόστα Ρίκα (2-1) και Μαρτινίκη (2-1), αλλά και μια ισοπαλία 1-1 με το Ελ Σαλβαδόρ, ενώ στα προημιτελικά συνέτριψε με 4-0 το Κατάρ.