*Στο κύπελλο (28/9): Π.Ο.Τ Ηρακλής – Νίκη Βόλου 0-0 (4-5 στα πέναλτι)

*9/11 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (3-4-3).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ

Προηγούμενο ματς: Έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί της στην Αριδαία, αφού έμεινε στο τελικό 2-2 απέναντι στον Αλμωπό την περασμένη αγωνιστική, σε ένα ματς που κάλλιστα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ροντέο. Μπήκε δυνατά και στην πρώτη της ουσιαστική φάση άνοιξε το σκορ (14′). Στην συνέχεια, ισοφαρίστηκε ένα τέταρτο μετά αλλά το γκολ αυτό δεν έπρεπε να μετρήσει ποτέ, αφού ο σκόρερ ήταν σε εμφανή θέση οφσάιντ. Εμφανώς επηρεασμένη από την εξέλιξη αυτή. δέχτηκε την ανατροπή πριν το ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη ανασκουμπώθηκε και βρήκε γκολ ισοφάρισης (76′).

Μετά το 5/5 που μετρούσε με τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο στον πάγκο της, ήρθε και η πρώτη απώλεια βαθμών, η οποία πάντως συνοδεύτηκε από έντονα παράπονα για την διαιτησία. Τούτη την ώρα, βρίσκεται στο -11 από την κορυφή, πλήρωσε ξεκάθαρα το κάκιστο ξεκίνημά της στο πρωτάθλημα με τον Αλέκο Βοσνίαδη. Παραμένει τραυματίας ο Μέτσε, εκτός για αγωνιστικούς λόγους έμεινε ο Μορέιρα.

Νίκη Βόλου Στατιστικά

*7/9 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

*Σκοράρει πρώτη στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

Π.Ο.Τ ΗΡΑΚΛΗΣ

Προηγούμενο ματς: Πήρε το τοπικό ντέρμπι απέναντι στον ΠΑΟΚ Β την περασμένη αγωνιστική με 1-0 και έδωσε ιδιαίτερη χαρά στον κόσμο του. Μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια, πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ με τον συνήθη ύποπτο Ζουμπιτάνα (5′), ενώ μέχρι το μισάωρο απώλεσε τουλάχιστον άλλες τρεις κλασσικές ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματά του. Έπεσε κάπως ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο, αρκέστηκε στην διαχείριση του προβαδίσματός του.

Πλήρως αναγεννημένος ο «Γηραιός» με τον Σάκη Τσιώλη στον πάγκο, μετράει πέντε νίκες στα έξι τελευταία παιχνίδια του και ανεβαίνει συνεχώς στην βαθμολογία του βόρειου ομίλου. Έχει χάσει βέβαια αρκετό έδαφος όπως και η σημερινή του αντίπαλος λόγω της μετριότατης εκκίνησής του στην σεζόν. Με την χθεσινή νίκη του Πανσερραϊκού, η διαφορά του από την πρώτη θέση παραμένει στους έντεκα βαθμούς, βαρύνουσας σημασίας το σημερινό ματς. Πλήρης.