*Πλέι οφ, 5η αγωνιστική

*Βόρειος όμιλος.

*Στην κανονική διάρκεια: Νίκη Βόλου – Μακεδονικός 1-2 και Μακεδονικός – Νίκη Βόλου 0-0

*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 2-3 γκολ

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (3-2-3).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 1-0 της ΑΕΚ Β εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική των πλέι οφ. Το γκολ πέτυχε ο Πέττας στο 28′, ενώ λίγο αργότερα έχασε πέναλτι (35′).

Την παρθενική της νίκη στην διαδικασία των πλέι οφ πέτυχε η Νίκη Βόλου, η οποία επικράτησε με μεγάλη δυσκολία της ΑΕΚ Β με 1-0. Μπορεί να μπήκε καλύτερα και να προηγήθηκε δίκαια, ωστόσο μετά το πέναλτι που έχασε υποχώρησε στο γήπεδο και δέχτηκε μεγάλη πίεση. Με σύμμαχο και την τύχη, κράτησε το υπέρ της προβάδισμα μέχρι τέλους και πήρε τους τρεις βαθμούς. Δεν κυνηγάει κάτι μέχρι το τέλος της σεζόν, παίζει για την φανέλα και τον κόσμο της.

Επιστρέφει μετά από περίπου έναν μήνα ο Μπαχανάκ. Στον αντίποδα, τραυματίστηκε και τέθηκε εκτός ο πολύτιμος επιθετικός Μιράντα, στα πιτς και ο Γαβριηλίδης, ενώ για δεύτερο συνεχόμενο ματς δεν είναι διαθέσιμος ο Κραβαρίτης. Αμφίβολοι οι Βουκελάτος και Μακατσάρια. Εκτός για πειθαρχικούς λόγους ο Νάα.

Νίκη Βόλου Στατιστικά

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Μεγάλη νίκη γοήτρου με 3-2 απέναντι στην Λάρισα την περασμένη αγωνιστική. Βρέθηκε να χάνει με 0-2 χάρη σε ισάριθμα τέρματα του Παπαγεωργίου (15′, 25′), αλλά επέστρεψε στο ματς με δύο γκολ του νεαρού Χερίδη (42′, 55′). Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, έφτασε στην ανατροπή με τον Σιμόνι (90+5′).

Ο Μακεδονικός παίζει ελεύθερα στα πλέι οφ και χωρίς άγχος, ενώ πολλοί παίκτες που δεν πήραν χρόνο συμμετοχής νωρίτερα στην σεζόν, έχουν τώρα τις ευκαιρίες του από τον κόουτς Μαλεζά. Πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στην ΑΕΛ, πέτυχε σπουδαία ανατροπή και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στα πλέι οφ. Με ανάλογη διάθεση, θα προσεγγίσει και το σημερινό παιχνίδι απέναντι στην Νίκη Βόλου.

Ο Στέλιος Μαλεζάς δεν μπορεί να υπολογίζει στον τραυματία Τσουκάνη, τον στρατευμένο Λεωνιδόπουλο, ενώ άφησε εκτός τους Αδαμίδη και Τσαμούρη.