*Στον Α’ γύρο: Aπόλλων Πόντου – Νίκη Βόλου 1-3

*5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Over 2,5

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με άσο στο πρώτο ημίχρονο

*Αήττητο οκτώ αγώνων τρέχει η Νίκη Βόλου απέναντι στον Απόλλωνα Πόντου (6-2-0).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ

Προηγούμενο ματς: Έμεινε στο 0-0 απέναντι στον Μακεδονικό εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Αγωνίστηκε με παίκτη παραπάνω για ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει την νίκη.

Προσπάθησε να πάρει την νίκη στην Θεσσαλονίκη απέναντι στον Μακεδονικό, αλλά για ακόμη μια φορά παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων σε ένα εκτός έδρας παιχνίδι με ποιοτικό αντίπαλο, με αποτέλεσμα να «κολλήσει» στο 0-0. Δεν έμεινε ικανοποιημένη, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς το γεγονός πως για ένα ολόκληρο ημίχρονο έπαιζε με αριθμητικό πλεονέκτημα. Παραμένει σταθερά στην τρίτη θέση, στόχος να εξασφαλίσει την παρουσία της στα πλέι οφ, στόχος που μόνο με «αυτοχειρία» θα χαθεί.

Τιμωρημένος για σήμερα ο αμυντικός Κυριακίδης, που επιλέχθηκε να εκτίσει την ποινή του στο σημερινό παιχνίδι. Πάγιος απών λόγω τραυματισμού ο Αναστασίου.

Νίκη Βόλου Στατιστικά

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ

Προηγούμενο ματς: Σε κομβικό εκτός έδρας παιχνίδι, ηττήθηκε με 3-1 από τον Αιωλικό εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Δύο γκολ του Ενόμο (16′, 36′) έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στους γηπεδούχους, ο Απόλλων μείωσε με τον Ζαρόσι λίγο πριν το ημίχρονο (42′), αλλά η χαριστική βολή ήρθε λίγο πριν τον φινάλε από τον Ζάκαριτς (89′).

Είχε δύσκολη αποστολή στην Μυτιλήνη, αλλά η σημασία του αγώνα ήταν τέτοια που δεν είχε την πολυτέλεια για μια ακόμη ήττα. Τελικά, δεν τα κατάφερε και πλέον βρίσκεται με το ένα πόδι στην Γ’ Εθνική. Πολύ βαρύ το κλίμα στον σύλλογο, στο άγνωστο και η επόμενη μέρα, δεδομένου ότι εκτός του αγωνιστικού, υπάρχουν και πολλά οικονομικά προβλήματα.

Δεν αλλάζουν και πολλά ως προς τον καταρτισμό της αποστολής του Δημήτρη Καλαϊτζίδη, αν και ο σύλλογος σπανίως ενημερώνει για τυχόν απουσίες. Δεδομένα απουσιάζουν πάντως οι τραυματίες Λαμπίρης και Αζεβέδο.