13η αγωνιστική

*Αήττητη η Ουράβα στα επτά τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Νιγκάτα, έχοντας επικρατήσει στα 5/7.

*Τον Ιούλιο του 2006 χρονολογείται η τελευταία νίκη της Νιγκάτα κόντρα στην Ουράβα (2-1), για το πρωτάθλημα.

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΝΙΓΚΑΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-2 από τη Βίσσελ Κόμπε, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 2-0 (15′, 25′) και παρότι μείωσε με τον Φουτζιβάρα στο 51′, τέσσερα λεπτά αργότερα δέχθηκε και τρίτο τέρμα με αυτογκόλ του Έντο. Ο ίδιος μείωσε για το τελικό αποτέλεσμα στο 76ο λεπτό.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα έμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι η Νιγκάτα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρικίζο Ματσουχάσι φιλοξενήθηκε από τη Βίσσελ Κόμπε, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-2. Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο σε ένα πολύ κακό για την ίδια πρώτο ημίχρονο, ισορρόπησε όμως την κατάσταση μετά την ανάπαυλα, αλλά δεν ήταν αρκετό για να αποσπάσει κάτι καλύτερο.

Δεύτερη ήττα σε αυτό το σερί που έχει φτιάξει, οπότε και παραμένει στους 13 βαθμούς και αρκετά χαμηλά, μαζί με την Καβασάκι. Δεν επικράτησε σε κανένα από τα πέντε πιο πρόσφατα εντός της (0-3-2), παρότι σκόραρε στα 4/5. Εξέτισε την τιμωρία του ο Χαγιακάβα.

Νιγκάτα Στατιστικά

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΟΥΡΑΒΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Γιοκοχάμα Μαρίνος, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τον Ίτο (42′, 66′), δεχόμενη τη μείωση στο 86ο λεπτό.

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Ουράβα, μετά και την ήττα με 3-1 από την Καβασάκι. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Περ-Ματίας Χέγκμο υποδέχθηκε τη Γιοκοχάμα Μαρίνος, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Εκμεταλλεύτηκε το εκτεταμένο ροτέισον της αντιπάλου και ούσα ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, πήρε σαφές προβάδισμα, παρότι είχε ευκαιρίες για ακόμη περισσότερα τέρματα. Κατέβασε ταχύτητα στα τελευταία λεπτά, με αποτέλεσμα να δεχθεί τη μείωση.

Βρίσκεται έτσι στα μέσα της κατάταξης και προσπαθεί να καλύψει τη διαφορά από πιο πάνω θέσεις. Ωστόσο, αποδυναμώνεται μακριά από την έδρα της, έχοντας ηττηθεί και στα τρία πιο πρόσφατα αντίστοιχα παιχνίδια που έδωσε.