*Πλέι οφ για το Λιγκ Καπ Ιαπωνίας. Διπλές αναμετρήσεις, οπότε και θα ακολουθήσει ρεβάνς στην έδρα της Β-Βάρεν Ναγκασάκι (09/06). Δεν είναι σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος στα δυο παιχνίδια, ακολουθεί ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΝΙΓΚΑΤΑ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-3 επί της Μασίντα Ζέλβια, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 24′ με τον Κόμι και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση τρία λεπτά αργότερα, στην πορεία σκόραρε ακόμη δυο φορές με τους Φουτζιβάρα (45′) και Ζανγκ Μιν (αυτ. 52′).

Στο δρόμο των επιτυχιών μπήκε και πάλι η Νιγκάτα, μετά από δυο σερί ήττες στα πλαίσια του πρωταθλήματος. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Ρικίζο Ματσουχάσι φιλοξενήθηκε από τη Μασίντα Ζέλβια, στην έδρα της οποίας κατάφερε να πάρει το διπλό, μετά και το τελικό 1-3.

Αποτέλεσμα που τη φέρνει στην 15η θέση της κατάταξης, ανοίγοντας στους πέντε τη διαφορά της από την τελευταία τριάδα, που οδηγεί σε υποβιβασμό. Επικράτησε μια φορά στα οκτώ πιο πρόσφατα εντός της (1-3-4). Στον προηγούμενο γύρο του Λιγκ Καπ, άφησε εκτός στην παράταση την Ακίτα, με 0-2.

Νιγκάτα Στατιστικά

*Goal/Goal τα 8/9 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

Β-ΒΑΡΕΝ ΝΑΓΚΑΣΑΚΙ (Β’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-3 επί της Μίτο, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο τρίτο λεπτό με τον Εντιγκάρ και παρότι δέχθηκε την ανατροπή (47′, 61′), στην πορεία σκόραρε ακόμη δυο φορές με τους Εντιγκάρ (63′) και Χουάνμα (πεν. 90’+13).

Από ένα αήττητο σερί 19 αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις προέρχεται η Β-Βάρεν Ναγκασάκι, με 13 νίκες και έξι ισοπαλίες. Στο πιο πρόσφατο εξ αυτών, την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Τακαχίρο Σιμοτάιρα φιλοξενήθηκε από τη Μίτο, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 2-3, για τη δεύτερη κατηγορία της Ιαπωνίας.

Βρίσκεται έτσι στη δεύτερη θέση της κατάταξης και στο -1 από την πρωτοπόρο Σιμίζου. Είναι αλώβητη στις δέκα εξόδους της, στις οποίες είχε έξι νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Στον προηγούμενο γύρο του Λιγκ Καπ, απέκλεισε με 1-0 την Ουράβα.