14η αγωνιστική

*Αήττητη η Νις στις τρεις τελευταίες επισκέψεις της στην έδρα της Ναντ, με δυο νίκες και μια ισοπαλία.

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα σημερινά προγνωστικά στοιχήματος

ΝΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Χάβρη, για το πρωτάθλημα. Με δέκα παίκτες οι φιλοξενούμενοι από το 67ο λεπτό.

Μακριά από τις επιτυχίες παραμένει εδώ και τέσσερα παιχνίδια η Ναντ. Την προηγούμενη αγωνιστική, υποδέχθηκε τη Χάβρη, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα. Είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, δεν απείλησε όμως ιδιαίτερα μέχρι την ανάπαυλα. Επέστρεψε όμως με γκολ από τα αποδυτήρια, το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Λίγο αργότερα απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, όμως δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί για να πάρει κάτι περισσότερο.

Μετά και από αυτό το νέο αρνητικό αποτέλεσμα, ο Πιέρ Αριστουά αποτέλεσε παρελθόν από την τεχνική ηγεσία των “καναρινιών”, μετά και τις αρχές του περασμένου Μαΐου, όταν και ανέλαβε τα καθήκοντα του στην πρώτη ομάδα. Αντικαταστάτης του είναι από την περασμένη Τρίτη, ο Ζοσλέν Γκουρβενέκ, ο οποίος ήταν άνεργος από το καλοκαίρι του 2022, όταν και αποχώρησε από τη Λιλ.

Στο τελικό 0-0 με τη Χάβρη, πήρε και τον πρώτος της βαθμό, μετά από τρεις διαδοχικές ήττες που προηγήθηκαν από Λανς (4-0 εκτός), Ρεμς (0-1 εντός) και Μετς (3-1 εκτός). Γεγονός που την αφήνει στα μέσα της κατάταξης, με 15 βαθμούς, όσους έχει και η Ρεν. Πανηγύρισε δυο νίκες στα επτά εντός της (2-3-2). Στην αποστολή της για το αποψινό παιχνίδι βρίσκεται για πρώτη φορά φέτος και ο Φαμπιέν Σεντόνζ, εν αντιθέσει με τον Ιγκνάτιους Γκαναγκό που χτύπησε στο τελευταίο και είναι νοκ άουτ.

Ναντ Στατιστικά

*No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΙΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Τουλούζ, για το πρωτάθλημα. Ο Μοφί στο 54ο λεπτό σημείωσε το μοναδικό τέρμα.

Αήττητη συνεχίζει μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα η Νις, έχοντας οκτώ νίκες και πέντε ισοπαλίες. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Φραντσέσκο Φαριόλι υποδέχθηκε την Τουλούζ, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Δυσκολεύτηκε αρκετά στο ματς αυτό, είχε σχεδόν τις μισές από τις προσπάθειες της αντιπαλου, ωστόσο αποδείχθηκε πιο εύστοχη, για να πάρει το θετικό αποτέλεσμα.

Επέστρεψε έτσι στις επιτυχίες, μετά και τη “λευκή” ισοπαλία με τη Μονπελιέ, ενώ κράτησε ανέπαφη την εστία της για όγδοο σερί παιχνίδι. Επιπλέον έγραψε ιστορία, καθώς μετά από 13 αγωνιστικές δεν έχει βρεθεί ακόμα πίσω στο σκορ, παίρνοντας το σχετικό ρεκόρ από τη Μπορντό (1984-85). Βρίσκεται έτσι στη δεύτερη θέση της κατάταξης και στο -1 από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν. Πήρε το διπλό στις 4/6 φετινές εξόδους της (4-2-0), ενώ στις τέσσερις πιο πρόσφατες δεν δέχθηκε ούτε γκολ.

Με όσα έχουν συμβεί μέσα στη σεζόν με τον Γιουσέφ Ατάλ, έγινε γνωστό ότι ο Αλγερινός μπακ αποτελεί ξένο σώμα και αναμένεται να αποχωρήσει στη χειμερινή μεταγραφική περίοδο. Αρκετά σοβαρός αποδείχθηκε ο τραυματισμός του Σοφιάν Ντιόπ, με αποτέλεσμα να μείνει εκτός δράσης για έξι εβδομάδες.