5η αγωνιστική

*Αήττητη η Γιοκοχάμα Μαρίνος στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Ναγκόγια, έχοντας από τέσσερις νίκες και ισοπαλίες.

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΝΑΓΚΟΓΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Κασίβα, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Ναγκάι στο 18ο λεπτό, για να βρει και πάλι δίχτυα στο 62′ με τον Χα Τσανγκ-Ράε.

Την πρώτη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα κατάφερε να πανηγυρίσει η Ναγκόγια. Πιο συγκεκριμένα, την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κέντα Χασεγκάβα φιλοξενήθηκε από την Κασίβα, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-2. Πήρε προβάδισμα από νωρίς και στην πορεία άντεξε στην πίεση της αντιπάλου της, για να βρει και δεύτερο τέρμα λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας, χωρίς να αλλάξει κάτι μέχρι το φινάλε.

Αυτοί ήταν και οι πρώτοι βαθμοί για φέτος, καθώς είχαν προηγηθεί οι ήττες από Κασίμα (0-3 εντός), Μασίντα Ζέλβια (0-1 εντός) και Νιγκάτα (1-0 εκτός). Γνώριμες οι απουσίες των Καβαζούρα και Σακάι.

Ναγκόγια Στατιστικά

*Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 9/10 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΓΙΟΚΟΧΑΜΑ ΜΑΡΙΝΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-3 επί της Κιότο, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Μιζουνούμα (5′) και Άντερσον Λόπες (33′) και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση (45′, 45’+3), εν τέλει βρήκε και τρίτο τέρμα στο 52ο λεπτό με τον Άντερσον Λόπες.

Τη νίκη πανηγύρισε και πάλι η Γιοκοχάμα Μαρίνος, μετά και την ήττα 0-1 από τη Φουκουόκα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χάρι Κιούελ φιλοξενήθηκε από την Κιότο, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 2-3. Σε γενικές γραμμές ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, μπορεί να δέχθηκε προσωρινά την ισοφάριση σε 2-2, όμως με την επιστροφή από τα αποδυτήρια βρήκε και τρίτο τέρμα, κάνοντας σωστή διαχείριση στην πορεία.

Δεύτερη φετινή νίκη μετά και από εκείνη της πρεμιέρας κόντρα στην Τόκιο Βέρντι (1-2), ενώ θυμίζουμε ότι “χρωστάει” και ματς, αυτό κόντρα στη Γιοκοχάμα Μαρίνος (10/04), εξαιτίας της συμμετοχής της στο Τσάμπιονς Λιγκ της Ασίας.