Μουντομπάσκετ 2023, Προκριματική Φάση: Ένα over και δύο αουτσάιντερ

Λήδα Χούκλη
Ανανεώθηκε:
προκριματικα μουντομπασκετ αναλυσεις

5234. ΤΣΕΧΙΑ – ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (18:00, NOVASPORTS 4)

Πλήρωσε το κακό διάστημα σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο η Τσεχία με αποτέλεσμα να χάσει από τη Βοσνία & Ερζεγοβίνη εκτός έδρας με 97-90. Ο Γέλινεκ είναι ο ηγέτης σε αυτό το ρόστερ και αυτό φάνηκε ξεκάθαρα αφού σταμάτησε στους 31 πόντους. Ακόμη τέσσερις ήταν διψήφιοι, αλλά σκόραραν μόνο επτά παίκτες. Ουσιαστικά αυτοί ήταν και που έπαιξαν στο ματς, αφού το ροτέισον ήταν πολύ περιορισμένο.

Τσεχία – Λιθουανία στην Winmasters
winmasters app

Η Λιθουανία δεν είχε απολύτως κανένα πρόβλημα να κερδίσει τη Βουλγαρία με 89-69. Οι Λιθουανοί ζουν και αναπνέουν για το μπάσκετ και παίρνουν όλα τα ματς στα σοβαρά. Ο Ολιβεβίτσιους είχε 20 πόντους και 9 ριμπάουντ και ξεχώρισε. Από 10 οι Μπιρούτις και Ματσιούλις, ενώ σκόραραν οι 11 από τους 12 που χρησιμοποιήθηκαν.

Δείτε τα σημερινά Προγνωστικά Μπάσκετ

Θα ανέβει αρκετά το σκορ σε αυτό το παιχνίδι. Είδαμε πως έπαιξαν οι Τσέχοι στο πρώτο ματς, ενώ η ποιότητα των Λιθουανών είναι δεδομένη ακόμη κι αν αγωνίζονται με τα… τρίτα. Το line είναι στους 163.5 πόντους και πάμε με το over στο 1.90 στη stoiximan.

5229. ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ – ΒΟΣΝΙΑ & ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ (19:00)

Η Βουλγαρία δεν είχε τρόπο να αντισταθεί και να αποφύγει την ήττα στη Λιθουανία. Το τελικό 89-69 αντικατοπτρίζει και τη διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες. Πρώτος σκόρερ ο Ιβάνοφ με 20 πόντους, από εκεί και πέρα ήταν όλοι μονοψήφιοι, αλλά σκόραραν οι 11 από τους 12 που πάτησαν παρκέ.

Βουλγαρία – Βοσνία & Ερζεγοβίνη στην Winmasters

Με μία επική αντεπίθεση στην τρίτη περίοδο, όπου και επικράτησε με 31-11 επί μέρους σκορ, η Βοσνία & Ερζεγοβίνη πήρε την εντός έδρας νίκη με 97-90 κόντρα στην Τσεχία. Ο Μούσα ήταν εξαιρετικό με 21 πόντους, ενώ ο Γιέγκιτς είχε 20. Στους 15 ο Σουλεϊμάνοβιτς, ενώ γενικά έδειξε να έχει λύσεις. Πάντως δεν υπάρχει ιδιαίτερη διάθεση για άμυνα.

Μας μπερδεύει το χάντικαπ στους 10.5 πόντους. Θα βγάλουν ενθουσιασμό οι Βούλγαροι εντός κόντρα στο φαβορί, οπότε ας μην μπλέξουμε.

5239. ΛΕΤΟΝΙΑ – ΣΛΟΒΑΚΙΑ (19:00)

Θρίλερ στη Σερβία με τη Λετονία να κοντράρει μέχρι το φινάλε το μεγάλο φαβορί και τελικά να χάνει με 101-100. Ο Λόμαζ ήταν ασταμάτητος και σκόραρε 33 πόντους σε 28 λεπτά. Από 17 είχαν οι Μπέρτρανς και Γκραζούλις. Καλή ομάδα, με επιθετικό ταλέντο, όχι όμως και διάθεση για άμυνα.

Λετονία – Σλοβακία στην Winmasters

Διασυρμός για τη Σλοβακία και μάλιστα εντός έδρας με 83-57 από το Βέλγιο. Οι Σλοβάκοι δεν μπόρεσαν να κρατήσουν ούτε τα προσχήματα. Μπροτζιάνσκι και Κράγιοβιτς είχαν από 18 από εκεί και πέρα ουδείς διασώθηκε.

Δεν έχει καμία αξία να δούμε στοιχηματικά το ματς με χάντικαπ στους 24.5 πόντους.

5240. ΡΩΣΙΑ – ΙΣΛΑΝΔΙΑ (19:00)

Πήρε το ντέρμπι με την Ιταλία η Ρωσία με 92-78. Απρόσμενα καλή εμφάνιση από την αρκούδα, που βρήκε τον ηγέτη της στο πρόσωπο του Αστάπκοβιτς ο οποίος σταμάτησε στους 21 πόντους. Στους 17 ο Τοπόροφ, ενώ Κομόλοφ και Στρέμπκοφ ήταν επίσης διψήφιοι. Χρησιμοποιήθηκαν και οι 12 παίκτες.

Ρωσία – Ισλανδία στην Winmasters

Τεράστια νίκη για την Ισλανδία στη Ρωσία με 79-77. Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Φοβερή εμφάνιση από τον Χέρμανσον με 27 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 33 λεπτά συμμετοχής. Ακόμη τρεις ήταν διψήφιοι. Πολύ περιορισμένο ροτέισον, αφού σκόραραν μόλις έξι παίκτες και έπαιξαν οκτώ.

Είναι ύπουλο το χάντικαπ των 7.5 πόντων, αφού κι η Ισλανδία έκανε καλή πρεμιέρα. Δεν θα ποντάρουμε εδώ.

5247. ΟΥΓΓΑΡΙΑ – ΓΑΛΛΙΑ (19:00)

Μεγάλη νίκη για την Ουγγαρία στην Πορτογαλία με 81-75. Οι Μαγυάροι κέρδισαν πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει η τελική διαφορά των έξι πόντων, αφού είχαν τον έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκειά του. Στους 19 ο Περλ, 17 ο Βοϊβόντα. Πήρε σκορ μόνο από επτά παίκτες, ενώ γενικά δεν άνοιξε καθόλου το ροτέισον.

Ουγγαρία – Γαλλία στην Winmasters

Με αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο η Γαλλία γλύτωσε την εντός έδρας ήττα από το Μαυροβούνιο. Στο τέταρτο δεκάλεπτο λοιπόν, οι τρικολόρ κέρδισαν με επί μέρους 24-11 για να φτάσουν στο 73-67. Ο Λαμπεϊρί είχε 18 πόντους, ενώ ο Κορντινιέ 16. Αυτοί ήταν που τράβηξαν το κουπί. Ουδείς άλλος ικανοποίησε στο επιθετικό κομμάτι.

Οι Μαγυάροι έχουν ενθουσιασμό και οι Γάλλοι δεν έχουν και πολύ διάθεση όπως είδαμε στο πρώτο ματς. Σίγουρα είναι ανώτεροι των Μαγυάρων ακόμη και με αυτό το ρόστερ, αλλά θα τα βρουν σκούρα. Το line είναι στους 6.5 πόντους και θα πάμε με τον άσσο με χάντικαπ στο 1.90 στη bwin.

5258. ΟΥΚΡΑΝΙΑ – ΒΟΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ (19:00)

Λύγισε στη Γεωργία η Ουκρανία. Έχασε με 88-83 στο τέλος, αφού στο 30′ ήταν μπροστά στο σκορ στο καλάθι. Ο Μπλίζνιουκ είχε 18 πόντους και ο Πετρόφ προσέθεσε άλλους 16. Άνοιξε το ροτέισον αρκετά. Δεν ικανοποίησε ο Πουστοβίι, εκτός κλίματος και ο βετεράνος Λίποβι.

Ουκρανία – Βόρεια Μακεδονία στην Winmasters

Η Βόρεια Μακεδονία ήταν εξαιρετικά κακή στο ματς με την Ισπανία. Ηττήθηκε εντός έδρας με 94-65 και η τελική διαφορά των 29 πόντων μιλά από μόνη της για την εικόνα του αγώνα. Ο Σίμιτς είχε 18, ο νατουραλιζέ Γουάιλι 10 και από εκεί και πέρα κανείς δεν διασώθηκε από το ναυάγιο των γηπεδούχων.

Eίναι ψηλά το χάντικαπ στους 11.5 πόντους και δεν μας επιτρέπει να ασχοληθούμε περισσότερο.

5259. ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ – ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (19:30)

Το Μαυροβούνιο άγγιξε την έκπληξη στη Γαλλία. Για την ακρίβεια την είχε στα χέρια του για 30 λεπτά, αλλά τελικά λύγισε στο φινάλε για να χάσει με 73-67 από τη Γαλλία. Εξαιρετική εμφάνιση για τους Βαλκάνιους που είδαν τον Μιχαΐλοβιτς να έχει 23 πόντους και τον νατουραλιζέ Κομπς 16.

Μαυροβούνιο – Πορτογαλία στην Winmasters

Και τυχερή θα πρέπει να αισθάνεται η Πορτογαλία που έχασε μόνο με έξι πόντους διαφορά από την Ουγγαρία. Οι Ίβηρες δεν ήταν καθόλου καλοί και απλά μάζεψαν στο φινάλε στη διαφορά στο τελικό 81-75. Μπορόβνιακ, Μπρίτο και Κεϊρόζ είχαν από 16, 15 και 13 πόντους αντίστοιχα. Ουδείς άλλος ήταν διψήφιος.

Κι εδώ υπάρχει ένα όριο στους 12.5 πόντους. Κλίνουμε προς τον άσσο, αλλά όχι και φανατικά για να τον ποντάρουμε.

5242. ΙΣΠΑΝΙΑ – ΓΕΩΡΓΙΑ (21:30)

Η Ισπανία δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να συντρίψει τη Βόρεια Μακεδονία εκτός έδρας με 94-65. Οι Ισπανοί πήραν σκορ και από τους 12 παίκτες που πάτησαν παρκέ με τους Λόπεζ-Αροστέγκι, Σίμα, Φερνάντεθ και Μπριθουέλα να είναι διψήφιοι. Ουδείς έμεινε στο παρκέ περισσότερα από 23 λεπτά.

Ισπανία – Γεωργία στην Winmasters

Η Γεωργία κέρδισε εντός έδρας με 88-83 την Ουκρανία. Το ματς ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος, αλλά στην τέταρτη περίοδο οι Γεωργιανοί έδειξαν να το θέλουν πιο πολύ. Ηγέτης ο νατουραλιζέ ΜακΦάντεν, σταμάτησε στους 27 πόντους, ενώ 23 προσέθεσε ο Σερμαντίνι και 16 ο Σενγκέλια. Με αυτήν την τριάδα στο παρκέ είναι πολύ δυνατή.

Μας αρέσει εδώ η κόντρα στο φαβορί. Οι Ισπανοί σίγουρα είναι ανώτεροι, αλλά η Γεωργία έχουν τρεις προσωπικότητες στο παρκέ, οι οποίες μάλιστα αισθάνονται σαν στο σπίτι τους όταν παίζουν στην Ισπανία. Θα πάμε λοιπόν με το διπλό στο χάντικαπ στο +11,5 με απόδοση 1.90 στη winmasters.

5260. ΙΤΑΛΙΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ (21:30)

Κατώτερη του αναμενομένου η Ιταλία στη Ρωσία, από την οποία έχασε με 92-78 και τη διαφορά να ανοίγει στην τελευταία περίοδο. Από τους ατζούρι διασώθηκαν μόνο οι Τονούτ και Τεσιτόρι με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από εκεί και πέρα κανείς δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις του αγώνα.

Ιταλία – Ολλανδία στην Winmasters

Ήττα-θρίλερ για την Ολλανδία εντός έδρας με 79-77 από την Ισλανδία. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι απο την αρχή μέχρι το τέλος, αλλά οι Ολλανδοί δεν μπόρεσαν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. Φράνκε και Κλουφ είχαν από 17 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από εκεί και πέρα λίγα πράγματα στο επιθετικό κομμάτι.

Δεν μας άρεσε καθόλου η Ιταλία προχθές, οπότε λέμε να μην ανακατευτούμε και με το όριο να είναι στους 10.5 πόντους.