14η αγωνιστική

*Αήττητη η Μπρεστ στα οκτώ τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Κλερμόν, επικρατώντας στα 5/8.

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα προγνωστικά στοιχήματος σήμερα

ΜΠΡΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-3 επί της Μονπελιέ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με αυτογκόλ στο 20′ και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση με πέναλτι στο 51ο λεπτό, στην πορεία βρήκε ακόμη δυο φορές δίχτυα με τους Περέιρα Λάζε (64′) και Ντουμπιά (90’+3).

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Μπρεστ, μετά από πέντε παιχνίδια στα οποία και είχε δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ερίκ Ρουά φιλοξενήθηκε από τη Μονπελιέ, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-3. Ευτύχησε να πάρει προβάδισμα με ένα αυτογκόλ σε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, έκανε πέναλτι και δέχθηκε την ισοφάριση. Ανώτερη στην πορεία, εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά λάθη της αντιπάλου και σκόραρε ακόμη δυο φορές.

Βρίσκεται έτσι σταθερά στο πρώτο μισό της κατατάξης και στο -4 από την έκτη Λανς, έχοντας και δυο ματς λιγότερα από αυτή όμως. Ηττήθηκε μόλις μια φορά στα πέντε φετινά εντός της, στα οποία είχε ακόμη από δυο νίκες και ισοπαλίες. Εξέτισε την τιμωρία του ο Λιλιάν Μπρασιέ και είναι στην αποστολή.

“Δεν πρέπει να πιστεύουμε ότι θα πάνε όλα καλά κόντρα στην Κλερμόν. Ξεκίνησε αρνητικά τη σεζόν, αλλά διαθέτει ποιότητα και με ξεκάθαρο πλάνο στο παιχνίδι της. Δεν περιμένω να είναι εύκολο ματς, καθώς όπως εμείς, έτσι και αυτή έχει από τα μικρότερα μπάτζετ της κατηγορίας”, δήλωσε ο κόουτς Ρουά.

Μπρεστ Στατιστικά

*Under 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΚΛΕΡΜΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Μονπελιέ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Γκοναλόν στο έβδομο λεπτό, για να δεχθεί την ισοφάριση με πέναλτι στο 87′.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα έμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Κλερμόν, μετά και το εντός 0-3 από τη Λανς. Μεσοβδόμαδα, η ομάδα του Πασκάλ Γκαστιέν φιλοξενήθηκε από την Κλερμόν, στο εξ αναβολής μεταξύ τους, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Πήρε από νωρίς προβάδισμα στο σκορ, με ένα εκπληκτικό τέρμα του Γκοναλόν από τα 30 μετρά. Στην πορεία είχε περισσότερο το ρόλο του θεατή και δέχθηκε αρκετή πίεση από την αντίπαλο της. Έδειχνε να αντέχει, ωστόσο λίγο πριν το φινάλε έκανε πέναλτι και μοιραία δέχθηκε την ισοφάριση για το τελικό αποτέλεσμα.

Παραμένει έτσι στην προτελευταία θέση της κατάταξης, έχοντας συγκεντρώσει μόλις δέκα βαθμούς μέχρι τώρα, ούσα στο +3 από την ουραγό Λυών. Κόντρα σε αυτή, πανηγύρισε και το μοναδικό διπλό στις έξι μέχρι τώρα εξόδους της, στις οποίες είχε ακόμη τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες. Τη δεύτερη και τελευταία αγωνιστική της τιμωρίας του εκτίει ο Αλιντού Σεϊντού, ενώ επιστρέφει στην αποστολή ο Ζερεμί Μπελά, που ξεπέρασε τον τραυματισμό του.