1η αγωνιστική

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 6/8 συνολικά παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΜΠΡΑΓΚΕ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 3-0 από τη Σίριους, σε φιλικό προετοιμασίας. Βρέθηκε πίσω στο 16ο λεπτό, βρήκε δεύτερο τέρμα στο 43′, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 56′.

Δεν κατάφερε να δείξει ιδιαίτερα ανταγωνιστική κατά τη διάρκεια της περασμένης σεζόν η Μπράγκε. Μπορεί το φινάλε του πρωταθλήματος να τη βρήκε στην έκτη θέση, ωστόσο ήταν πολύ πιο κοντά στα μπαράζ παραμονή (+7), από ότι ήταν στην πρώτη τριάδα της τελικής κατάταξης (-14).

Με τον Κλέμπερ Σάρενπαα να αποχωρεί για τη Γκέφλε, η διοίκηση έδωσε τα ηνία στον Γιάνε Μίαν, που την τελευταία διετία εκτελούσε χρέη βοηθού στην ομάδα. Αν και έμεινε αήττητη στα τρία ματς των ομίλων στο φετινό κύπελλο (1-2-0), δεν ήταν αρκετό για να πάρει την πρόκριση. Ακολούθησαν δυο φιλικά, στα οποία είχε μια νίκη 2-0 επί της Φαλού και μια ήττα 3-0 από τη Σίριους.

Μπράγκε Στατιστικά

*No Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα τρία τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΒΑΡΜΠΕΡΓΚΣ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 1-1 με τη Γκάις, σε φιλικό προετοιμασίας. Προηγήθηκε στο 17ο λεπτό, για να δεχθεί την ισοφάριση στο 40′.

Μετά από μια τετραετία στην πρώτη κατηγορία της Σουηδίας, η Βάρμπεργκς είπε πέρυσι “αντίο” σε αυτή. Ήταν με διαφορά η χειρότερη ομάδα σε όλη τη διάρκεια και σε 30 συνολικά παιχνίδια κατάφερε να συγκεντρώσει μόλις 15 βαθμους, με αποτέλεσμα να τερματίσει στην τελευταία θέση και να υποβιβαστεί.

Θέλοντας να επιστρέψει άμεσα στα “μεγάλα σαλόνια”, προχώρησε και σε αλλαγή στην τεχνική ηγεσία, με τον Τομπίας Λίντεροθ να αναλαμβάνει πλέον τις τύχες της. Σε τρία ματς στο φετινό κύπελλο, συγκέντρωσε τέσσερις βαθμούς (1-1-1), οι οποίοι όμως δεν ήταν αρκετοί για να της χαρίσουν την πρόκριση. Έδωσε δυο φιλικά στη συνέχεια, έχοντας μια ήττα 3-1 από την Τρέλεμποργκ και μια ισοπαλία 1-1 με τη Γκάις.