Τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων

*Στη νοκ-άουτ φάση προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου και οι τέσσερις καλύτερες τρίτες από τους έξι ομίλους.

*60% πληρότητα στο γήπεδο.

*Η Αφρικανική Συνομοσπονδία Ποδοσφαίρου ανακοίνωσε ότι οι ομάδες χτυπημένες από κρούσματα Covid-19 είναι υποχρεωμένες να παρατάξουν τουλάχιστον 11 παίκτες στο γήπεδο, ακόμη και αν δεν υπάρχει διαθέσιμος τερματοφύλακας στο ρόστερ. Όσες ομάδες δεν καταφέρουν να συμπληρώσουν ενδεκάδα, θα χάνουν τον αγώνα με 2-0 στα χαρτιά.

*Σε περίπτωση που ομάδες τελειώσουν τον όμιλο ισόβαθμες, το κριτήριο που καθορίζει την τελική κατάταξη είναι ο μεταξύ τους αγώνας. Αν ο μεταξύ τους αγώνας ολοκληρώθηκε με ισοπαλία, το κριτήριο που καθορίζει την τελική κατάταξη είναι η διαφορά τερμάτων των ομάδων στον όμιλο.

*Σε περίπτωση που οι τρίτες ομάδες κάθε ομίλου είναι ισόβαθμες στην τελική κατάταξη, το κριτήριο που καθορίζει την τελική κατάταξη είναι η διαφορά των γκολ.

*Η Αιθιοπία έχει αποκλειστεί ουσιαστικά από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

*Η Μπουρκίνα Φάσο χρειάζεται ίδιο ή καλύτερο αποτέλεσμα από το Πράσινο Ακρωτήρι για να εξασφαλίσει μια θέση στην πρώτη δυάδα του ομίλου.

ΜΠΟΥΡΚΙΝΑ ΦΑΣΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επικράτησε με 0-1 του Πρασίνου Ακρωτηρίου, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής των ομίλων. Ήταν καλύτερη των “μπλε καρχαριών” στο 1ο ημίχρονο, δημιούργησαν καλές ευκαιρίες και προηγήθηκαν δίκαια στο 39ο λεπτό, με τον Μπαντέ. Ισορροπημένο το β’ μέρος, με το Κάπε Βέρντε να πιέζει, αλλά να μη βρίσκει το γκολ της ισοφάρισης. Έτσι, το 0-1 έμεινε μοιραία μέχρι τέλους.

Ήταν η 1η της νίκη στο τουρνουά. Είχε προηγηθεί η ήττα με 2-1 από το Καμερούν στην πρεμιέρα. Βρίσκεται στη 2η θέση του ομίλου, ισόβαθμη με το 3ο Πράσινο Ακρωτήρι και στο -3 από το 1ο Καμερούν. Χρειάζεται ίδιο ή καλύτερο αποτέλεσμα από το Πράσινο Ακρωτήρι για να εξασφαλίσει τη 2η θέση, αφού υπερτερεί στη μεταξύ τους ισοβαθμία.

Χωρίς απουσίες θα παραταχθεί στη σημερινή αναμέτρηση.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 0-1 του Πράσινου Ακρωτηρίου, για τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Μπουρκίνα Φάσο Στατιστικά

*Over2.5 γκολ στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της, επίσημα και φιλικά. (Δες το στην Stoiximan)

*N/g στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της, επίσημα και φιλικά.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα
ΑΙΘΙΟΠΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Βαριά ήττα με 4-1 από το Καμερούν, για τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων. Προηγήθηκε πολύ νωρίς (0-1 στο 4′), αλλά δεν κατάφερε να αντισταθεί στην υπεροχή των “αδάμαστων λιονταριών”, που ισοφάρισαν άμεσα σε 1-1 (8′). Το Καμερούν μπήκε πολύ δυνατά στο β’ μέρος, με το σκορ να δείχνει 3-1 στο 55′ (2-1 στο 53′). Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το υπόλοιπο παιχνίδι, με το τελικό 4-1 να διαμορφώνεται στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ήταν η 2η ήττα της στον όμιλο. Προηγήθηκε η ήττα με 0-1 από το Πράσινο Ακρωτήρι στην πρεμιέρα. Βρίσκεται στην τελευταία θέση του ομίλου, χωρίς ρεαλιστικές πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση. Έχει δεχτεί γκολ στα τελευταία 7 παιχνίδια της, επίσημα και φιλικά.

Με πλήρες ρόστερ θα παραταχθεί στη σημερινή αναμέτρηση.

Προηγούμενο ματς: Βαριά ήττα με 4-1 από το Καμερούν, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής των ομίλων.