* 35η αγωνιστική.

* Η Μπούργος πέτυχε πρώτη γκολ στα 5/7 τελευταία μεταξύ τους.

* Μοναδική σεζόν που αναμετρήθηκαν στη Σεγούντα ήταν η περσινή, η Μπούργος νίκησε με σκορ 1-0, εντός-εκτός.

* Πρώτος γύρος: Ράσινγκ Σανταντέρ-Μπούργος 3-0 (23/10).

ΜΠΟΥΡΓΟΣ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε από τη Βιγιαρεάλ Β’ εκτός με 2-1. Βρέθηκε πίσω από το πρώτο ημίχρονο με 2-0 με τα γκολ των Ναβάρο (15’) και Φορές (42’), μείωσε απλώς με τον Νίνιο στο 84’.

Άλλη μια παταγώδης αποτυχία εκτός έδρας, αυτή τη φορά στην έδρα της ουραγού Βιγιαρεάλ Β’, η οποία βρισκόταν σε κατάσταση ελεύθερης πτώσης. Κακή εμφάνιση, χωρίς αυτοπεποίθηση, στην επανάληψη που πίεσε και δημιούργησε ευκαιρίες άργησε πολύ να βρει το γκολ της μείωσης και δεν κατάφερε να σώσει έστω το βαθμό.

Πλέον έπεσε κάτω και από την πρώτη δεκάδα, απέδειξε με τον πιο σαφή τρόπο πως φέτος δεν είναι επαρκής για να διεκδικήσει θέση στα πλέι οφ. Σαφώς και ελπίζει ακόμα, καθότι βρίσκεται μόλις στο -3 από τη ζώνη των πλέι οφ, όμως από πάνω της έχει πολύ πιο σταθερές ομάδες, οι οποίες την προσπέρασαν ξανά και φαντάζουν πολύ πιο έτοιμες για να βρεθούν εντός πρώτης εξάδας.

“Θέλουμε να επιστρέψουμε στις νίκες και να συνεχίσουμε να ονειρευόμαστε μεγάλους στόχους” τόνισε ο Μπόλο. Άρχισαν να τον προβληματίζουν πολύ οι απουσίες, κίνδυνος να μεγαλώσει κι άλλο η λίστα με τους βασικούς χαφ Μοντιέλ και Μπερμέχο να είναι αμφίβολοι ως την τελευταία ώρα.

Μπούργος Στατιστικά

* Χωρίς νίκη στα 4 τελευταία, έχασε τα 2 εκτός, ισόπαλη στα 2 εντός.

* Είναι η μοναδική αήττητη στην έδρα της στην κατηγορία, έχει και τις περισσότερες νίκες μαζί με τη Βαγιαδολίδ (11).

ΡΑΣΙΝΓΚ ΣΑΝΤΑΝΤΕΡ

Προηγούμενο ματς: Ήττα με 0-1 εντός από την Αλκορκόν. Δέχτηκε γκολ στο 69’ από τον Βίκτορ Γκαρθία, παρ’ όλο που τελείωσε το ματς με δύο παίκτες λιγότερους, δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, έχασε και πέναλτι με τον Πέκε Φερνάντες (80’).

Καταστροφή η ήττα στο “Σαρδινέρο” από μια ομάδα σαφώς κατώτερη ποιοτικά και πολύ πιο χαμηλά στη βαθμολογία. Χαμένο πέναλτι, ακυρωθέν γκολ στις καθυστερήσεις, εκείνο που μένει όμως είναι ότι δεν πήρε ούτε βαθμό από το συγκεκριμένο παιχνίδι, “τορπιλίζοντας” μόνη της, τις πιθανότητες που έχει για την πρώτη εξάδα.

Άμεση ήταν η υποχώρησή της από την πρώτη εξάδα, καλείται να κάνει κάτι ασυνήθιστο και για φέτος, τους βαθμούς που έχασε εντός, να τους ισοσκελίσει με μια νίκη εκτός έδρας. Και μάλιστα στην πιο δύσκολη έδρα βάσει φετινών αριθμών, στο απόρθητο “Πλάντιο”.

Ακόμα μια φορά προέβη σε πολύ βαρύγδουπες δηλώσεις ο Χοσέ Αλμπέρτο Λόπεθ, “η βαθμολογία αυτή τη στιγμή δεν παίζει κανέναν ρόλο” ανέφερε ο κόουτς, θέλοντας να υποβαθμίσει τη σημασία της πτώσης της ομάδας του εκτός εξάδας. Συνεχίζει να αντιμετωπίζει αρκετά σημαντικά προβλήματα, κανένα νέο.

Ράσινγκ Σανταντέρ Στατιστικά

* Στα 7 τελευταία μετράει 6 G/G, τα 5 με over 2,5, έσπασε το σερί στην τελευταία ήττα από την Αλκορκόν.

* Αήττητη στα 3 τελευταία εκτός, κέρδισε μόνο 1, το πιο πρόσφατο.