22η αγωνιστική

*Η Κραϊόβα δεν έχει ηττηθεί στην έδρα της Μποτοσάνι στα τελευταία έξι παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων (2-4-0).

ΜΠΟΤΟΣΑΝΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Στεάουα Βουκουρεστίου, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος, στις 19/12. Παθητικός ο ρόλος της στο 1ο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν, αλλά να μην καταφέρνουν να διασπάσουν την άμυνα της. Η Μποτοσάνι ισορρόπησε το παιχνίδι στο β’ μέρος, δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά τις σπατάλησε και μοιραία δέχτηκε το 1-0 στο 78ο λεπτό. Η αποβολή του Σαντίκου τρία λεπτά αργότερα έβαλε τέλος σε όποια προσπάθεια αντεπίθεσης έκαναν οι φιλοξενούμενοι, με το 1-0 να μένει μοιραία μέχρι τέλους.

Έδωσε τρία φιλικά προετοιμασίας κατά τη χειμερινή διακοπή (2-1-0), παρουσιάζοντας βελτιωμένη εικόνα σου αμυντικό κομμάτι. Αγνοεί τη νίκη εδώ και οκτώ αγωνιστικές (0-4-4). Βρίσκεται στη 14η θέση της βαθμολογίας, στο -11 από την πρώτη εξάδα, με παιχνίδι λιγότερο από την 6η Σεπσί. Δεν έχει νίκη στα τελευταία τέσσερα εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα (0-2-2), με τα τρία από αυτά να ολοκληρώνονται με under2.5 γκολ.

Πολλές οι αλλαγές στο ρόστερ της, δεν ξεχωρίζει κάποια προσθήκη. Σημαντική η αποχώρηση του Σιλά. Τιμωρημένος ο Σαντίκου.

ΜΠΟΤΟΣΑΝΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under2.5 γκολ στα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

*Δεν έχει σκοράρει στα 4/6 τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

ΚΡΑΪΟΒΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Τσίντια, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος, στις 17/12. Σε ένα ισορροπημένο 1ο ημίχρονο, με καλές ευκαιρίες εκατέρωθεν, ήταν εκείνη που βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, παίρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στο 31′, με τους φιλοξενούμενους να αστοχούν σε πέναλτι δύο λεπτά αργότερα. Παίζοντας με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 42ο λεπτό, κυριάρχησε στον υπόλοιπο παιχνίδι, με το τελικό 3-0 να διαμορφώνεται στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης.

Αήττητη στα φιλικά προετοιμασίας που έδωσε κατά τη διάρκεια της χειμερινής διακοπής (2-1-0), με το 1-1 απέναντι στην Παρτιζάν να ξεχωρίζει. Ανακοίνωσε την πρόσληψη του Εουγκέν Νεαγκόε, που αναλαμβάνει την τεχνική ηγεσία της ομάδας, επιστρέφοντας στο σύλλογο μετά το 2005. Αντικαθιστά τον Ραντόι, που απομακρύνθηκε μετά το “φτωχό” 0-1 απέναντι στην ουραγό Μιοβένι, έχοντας γνωρίσει νωρίτερα τον αποκλεισμό στο κύπελλο από τη συμπολίτισσα Κραϊόβα 1948. Βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας, στο -7 από την πρωτοπόρο Φαρούλ.

Προχώρησε στις προσθήκες των Ζάιτσκοφ και Ισφάν. Τραυματίες οι βασικοί Μπάντσου και Μπαϊαράμ. Τιμωρημένος ο Χάνκα.