*5η αγωνιστική

*Τρεις σερί αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΜΠΟΤΑΦΟΓΚΟ ΣΑΟ ΠΑΟΛΟ

Προηγούμενο ματς: Η Μποταφόγκο Σάο Πάουλο έχασε 2-0 εκτός έδρας από την Γκουαρανί, δεχόμενη από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο, από τον Ζοάο Βιλέλα στο 22’ και από τον Λούκας Παραϊζο στο 66ο λεπτό.

Η Μποταφόγκο Σάο Πάουλο ηττήθηκε με 2-0 εκτός έδρας από την Γκουαρανί, γνωρίζοντας δεύτερη ήττα στους πέντε τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει!

Αυτή πάντως ήταν η πρώτη της φετινή ήττα στο εθνικό πρωτάθλημα, έπειτα από 3/3 ισοπαλίες στις προηγούμενες αναμετρήσεις της, κάτι που σημαίνει πώς βρίσκεται ακόμη σε αναζήτηση της πρώτης της νίκης στον θεσμό.

Αλλά στο γήπεδό της παραμένει αήττητη εδώ και πέντε παιχνίδια, με τρεις ισοπαλίες σε αυτό το διάστημα, οι δύο φυσικά στο εθνικό πρωτάθλημα.

Και ο τεχνικός της, Πάουλο Γκόμες, τόνισε πως δεν είναι θέμα αλλαγής τακτικής της ομάδας, ίσως όμως θα πρέπει να γίνει καλύτερη διαχείριση του ρόστερ.

Μποταφόγκο Σάο Πάουλο Στατιστικά

*11/14 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

*5/9 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

*6/9 under 2,5 εντός έδρας

ΣΑΠΕΚΟΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Η Σαπεκοένσε έχασε με 2-0 εκτός έδρας από την Κλαμπ Ντε Ρεγκάτας, με δύο γκολ που δέχθηκε στο πρώτο ημίχρονο από τους Σάιμον (19’), Ανσέλμο Ραμόν (45’ πεν.).
Η Σαπεκοένσε μετά την πρώτη της γκέλα στο εθνικό πρωτάθλημα, γνώρισε και την πρώτη της φετινή ήττα στον θεσμό, με 2-0 εκτός έδρας από την Κλαμπ Ντε Ρεγκάτας.

Η αλήθεια είναι πώς η πορεία της ως τώρα στο εθνικό πρωτάθλημα είναι καλύτερη του αναμενομένου και με βάση τα όσα είχε δείξει στο πολιτειακό της πρωτάθλημα.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα της στους τέσσερις τελευταίους αγώνες της, διάστημα στο οποίο έχει και δύο ήττες, με τέσσερις συνολικά το 2024 μακριά από το γήπεδο της.

Παραμένει εκτός ο βασικός της επιθετικός Περότι που τραυματίστηκε πρόσφατα, έχασε και τα προηγούμενα παιχνίδια.