34η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Ντανκέρκ – Μπορντό 0-2

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΜΠΟΡΝΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Σεντ Ετιέν, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα με τον Πέδρο Ντίαζ στο 42ο λεπτό και παρότι απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα στο 73′, εν τέλει δέχθηκε την ανατροπή στις καθυστερήσεις (90’+1, 90’+4).

Τη δεύτερη διαδοχική της ήττα υπέστη η Μπορντό, μετά και το εντός 2-3 από τη Μπαστιά. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Άλμπερτ Ριέρα φιλοξενήθηκε από τη Σεντ Ετιέν, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1. Άργησε να μπει στο ματς, όμως ισορρόπησε την κατάσταση και ευτύχησε να προηγηθεί στο φινάλε του ημιχρόνου, με αρκετή δόση τύχης. Πιο συντηρητική στην πορεία, απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα, όμως η έλλειψη συγκέντρωσης στοίχισε στο φινάλε, δεχόμενη την ανατροπή με δυο γκολ στις καθυστερήσεις.

Μετά και από αυτό το νέο αρνητικό αποτέλεσμα, παραμένει χαμηλά και στο +6 από την τελευταία τετράδα, πέντε στροφές πριν το φινάλε της σεζόν. Ηττήθηκε μια φορά στα οκτώ τελευταία εντός της (4-3-1).

Μπορντό Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Σκόραρε στα 7/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΤΑΝΚΕΡΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Αμιάν, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Γιασίν στο 71ο λεπτό.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Ντανκέρκ, μετά από τρία παιχνίδια στα οποία και είχε μια ισοπαλία και δυο ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λουίς Κάστρο φιλοξενήθηκε από την Αμιάν, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-1. Ισορροπημένο σε γενικές γραμμές το μεταξύ τους και με καλό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο. Πιο συντηρητικές αμφότερες μετά την ανάπαυλα, όμως σε μια από τις λίγες στιγμές η ίδια βρήκε δίχτυα και έφυγε με τη νίκη.

Σημαντικό αποτέλεσμα στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία, ούσα στο +6 από την τελευταία τριάδα και σε ισοβαθμία με την αποψινή της αντίπαλο. Παρέμεινε αλώβητη στις επτά τελευταίες εξόδους της (4-3-0). Εξέτισε την τιμωρία του ο Φερνάντες-Βελς και είναι ξανά στην αποστολή.