*6η αγωνιστική

*7/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με άσο στο πρώτο ημίχρονο

*Μόλις μία νίκη έχει η Στρομσκγόντσετ στα δέκα τελευταία παιχνίδια της απέναντι στην Μπόντο Γκλιμτ (7-2-1).

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΜΠΟΝΤΟ ΓΚΛΙΜΤ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη αποκλεισμό σοκ στο κύπελλο από την Λίλεστρομ με 2-4 εντός έδρας. Έμεινε δις πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος (4′, 28′), αλλά ισοφάρισε ισάριθμες φορές (19′, 41′). Δεν συνέβη το ίδιο στα δύο γκολ της φιλοξενούμενης στην επανάληψη (50′, 64′).

Μπορεί πέρυσι η Μπόντο Γκλιμτ να έφτασε μέχρι τον τελικό του κυπέλλου, ωστόσο φέτος το ταξίδι της στον θεσμό αποδείχθηκε σύντομο. Κάκιστη εμφάνιση απέναντι στην Λίλεστρομ και αγνώριστη αμυντικά, δέχτηκε τέσσερα γκολ στην έδρα της και έμεινε δίκαια εκτός συνέχειας. Στο πρωτάθλημα πάντως, πραγματοποιεί αψεγάδιαστη πορεία μέχρι τώρα και στο πιο πρόσφατο ματς, πέρασε εμφατικά από την έδρα της Ρόζενμποργκ (1-3).

Έβγαλε σημάδια κόπωσης στα τελευταία της παιχνίδια και δεν αποκλείονται αλλαγές στην αρχική εντεκάδα. Παραμένουν τραυματίες οι Φέτι, Έσπεγιορντ, Λουντ, Μπρούνσταντ, Σκέιντ, Μπάσι και Ελαμπντελαουί.

Μπόντο Γκλιμτ Στατιστικά

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με διπλό στο πρώτο ημίχρονο

ΣΤΡΟΜΣΓΚΟΝΤΣΕΤ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε εύκολα με 4-0 την Κρίστιανσουντ εντός έδρας για τον τρίτο γύρο του κυπέλλου. Καθάρισε το ματς από το πρώτο μέρος με τρία γκολ (26′, 42′, 45+1′), ενώ στο ρελαντί σημείωσε και τέταρτο γκολ στην επανάληψη (83′).

Μέσα σε λιγότερο από τέσσερις ημέρες, υποδέχθηκε δύο φορές την Κρίστιανσουντ, μια για το πρωτάθλημα και μια για το κύπελλο. Τα δύο παιχνίδια είχαν μεταξύ τους μεγάλες διαφορές και η αλήθεια είναι πως σε αυτό του κυπέλλου, η «Γκόντσετ» έκανε επίδειξη ισχύος και πήρε με μεγάλη άνεση την πρόκριση στον επόμενο γύρο. Στο παιχνίδι του πρωταθλήματος, το τελικό 2-2 κρίνεται δίκαιο αν σκεφτεί κανείς πως οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Άρεσε η αντίδραση που έβγαλε, αφού βρέθηκε στην ανάπαυλα να χάνει με 0-2, κι όμως κατάφερε να επιστρέψει.

Σε καλή κατάσταση το τελευταίο διάστημα, ενδεικτικό ότι παραμένει αήττητη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της (3-1-0). Τραυματίες παραμένουν οι Σόμρο, Μποαενέ και Ένερσεν.