*Επαναληπτικός αγώνας των πλέι οφ της νοκάουτ φάσης του Κόνφερενς Λιγκ. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση ισόπαλου σκορ και στα δύο παιχνίδια, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Άγιαξ – Μπόντο Γκλιμτ 2-2 (Φαν ντε Μπούμεν 90+1′, Μπεργκχάουζ 90+7’/Γκρόνμπαεκ 16′, 63′)

*Ο Άγιαξ δεν έχει κερδίσει κανένα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια που έδωσε απέναντι σε συλλόγους από την Νορβηγία (0-3-2).

*Η Μπόντο Γκλιμτ αντιμετωπίζει ολλανδική ομάδα για τρίτη συνεχόμενη χρονιά. Πέρυσι, ηττήθηκε εντός από την Αϊντχόφεν στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ (1-2), ενώ πρόπερσι είχε πάρει την πρόκριση απέναντι στην Άλκμααρ στην παράταση.

Δείτε τα Προγνωστικά Conference League

ΜΠΟΝΤΟ ΓΚΛΙΜΤ

Προηγούμενο ματς: Έμεινε στο 2-2 απέναντι στον Άγιαξ εκτός έδρας την προηγούμενη εβδομάδα για το πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων στα νοκάουτ του Κόνφερενς Λιγκ. Προηγήθηκε με γκολ του Γκρόνμπαεκ (16′), ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματά της στο 63′. Ωστόστο, στο 89′ έμεινε με παίκτη λιγότερο και στις καθυστερήσεις δέχτηκε δύο γκολ (90+1′, 90+7′) που της στέρησαν την νίκη.

Τα έκανε όλα άψογα στο Άμστερνταμ για 89 λεπτά και βρέθηκε κοντά σε μια νίκη ιστορικής σημασίας, ωστόσο στο τέλος έχασε την συγκέντρωσή της και δέχτηκε δύο γκολ, ενώ έπαιζε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής από το 89′. Είχε τον έλεγχο του αγώνα και έδειξε πως παρά το μεγάλο διάστημα αγωνιστικής απραξίας, βρίσκεται σε καλή κατάσταση. Παράλληλα, αυτό ήταν και το πρώτο ματς μετά τις πολλές ανακατατάξεις του ρόστερ της και παρότι θεωρητικά αποδυναμώθηκε, κάτι τέτοιο δεν έγινε αντιληπτό.

Πλέον χρειάζεται νίκη στην έδρα της για να πάρει την πρόκριση στους «16» του Κόνφερενς Λιγκ. Σε ενδεχόμενο νέας ισοπαλίας, θα χρειαστεί την παράταση για να περάσει.

Στα εγχώρια, κατέκτησε με άνεση το πρωτάθλημα, το τρίτο τα τελευταία τέσσερα χρόνια. Ωστόσο, δεν κατάφερε να κάνει το νταμπλ, αφού στον τελικό κυπέλλου ηττήθηκε από την Μόλντε. Παραμένει πάντως η πιο επιτυχημένη ομάδα της Νορβηγίας, έχοντας πραγματοποιήσει πορείες και στα ευρωπαϊκά κύπελλα.

Τραυματίες οι χαφ Φέτι, Σκέιντε και Έσπεγιορντ, καθώς και ο κίπερ Χαϊκίν. Αποβλήθηκε στο πρώτο παιχνίδι ο στόπερ Μπιόρνταφτ και είναι τιμωρημένος για σήμερα.

Μπόντο Γκλιμτ Στατιστικά

*5/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 3,5

*3/5 τελευταία φιλικά της έληξαν με N/G

Παίξε Νόμιμα στην Bwin (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΑΓΙΑΞ

Προηγούμενο ματς: Έμεινε στο 2-2 απέναντι στην Ναϊμέγκεν εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Προηγήθηκε στο 7′ με τον Μπρόμπεϊ, ισοφαρίστηκε με αυτογκόλ στο 61′, ανέκτησε το προβάδισμά του στο 79′ με τον Μπόρζες, αλλά δέχτηκε το απόλυτο σοκ στις καθυστερήσεις (90+5′).

Κουβαλούσε μπόλικη κούραση στο κυριακάτικο παιχνίδι με την Ναϊμέγκεν, λόγω της μεγάλης προσπάθειας που έκανε την περασμένη πέμπτη απέναντι στην Μπόντο Γκλιμτ. Δεν ήταν καλός, τα αμυντικά του λάθη ήταν για ακόμη μια φορά παιδαριώδη και έτσι υπέπεσε σε δεύτερη διαδοχική γκέλα στο πρωτάθλημα (0-1-1). Παραμένει στην πέμπτη θέση και στο -8 από την πρώτη τριάδα, που αποτελεί και έναν από τους βασικούς του στόχους για φέτος.

Ο άλλος στόχος είναι η ευρωπαϊκή διάκριση και αυτή για να έρθει, οφείλει να δείξει ένα πιο φρέσκο πρόσωπο στην Νορβηγία σε σχέση με αυτό που έδειξε την προηγούμενη εβδομάδα στο Άμστερνταμ. Τυχερός σε μεγάλο βαθμό που δεν ηττήθηκε, η ισοφάριση προήλθε εν πολλοίς και από το γεγονός πως η αντίπαλος έμεινε με δέκα λίγο πριν το φινάλε. Είχε με άλλα λόγια την ευκαιρία να ασκήσει εντονότερη πίεση, από την οποία ήρθαν και τα δύο γκολ στο φινάλε.

«Ξέραμε πως θα δυσκολευτούμε αρκετά απέναντι στην Μπόντο Γκλιμτ και η αλήθεια είναι πως βγήκαμε αληθινοί. Περιμένω από κάποιους παίκτες να ανεβάσουν απόδοση, προκειμένου να μπορέσουμε να πάρουμε την πρόκριση», τόνισε ο Φαν Σχιπ.

Παραμένουν τραυματίες ο μέσος Φος, οι τερματοφύλακες Πάσφεϊρ και Χόρτερ, αλλά και ο εξτρέμ Γκοτς. Εκτός λόγω τραυματισμού ο αρχηγός Μπεργκβάιν.