*30η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Σαλερνιτάνα – Μπολόνια 1-2

*Παρελθόν αποτέλεσε από τον πάγκο της Σαλερνιτάνα και ο Φάμπιο Λιβεράνι. Τη θέση του πήρε ο Στέφανο Κολαντουόνο.

*GG στα πέντε τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*2-3 γκολ στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΜΠΟΛΟΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (1-0) της Έμπολι. Το γκολ πέτυχε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φαμπιάν.

Στο δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε άμεσα η Μπολόνια, μετά την εντός έδρας ήττα από την πρωτοπόρο Ίντερ. Πριν την διακοπή για τις Εθνικές ομάδες κατέγραψε μία εξαιρετική εμφάνιση στο “Carlo Castellani” πετώντας νοκ άουτ την Έμπολι με γκολ στην εκπνοή των καθυστερήσεων.

Πήρε από νωρίς την κατοχή μπάλας (71%), δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και, παράλληλα, δημιούργησε συνολικά 20 ευκαιρίες, ολοκληρώνοντας με xGoals 2.39. Έβδομη νίκη σε οχτώ αγωνιστικές για το συγκρότημα του Τιάγκο Μότα που έκανε άλλο ένα βήμα για έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ!

Συγκεντρώνοντας 54 βαθμούς βρίσκεται στο +3 από την 5η Ρόμα και στο +4 από την 6η Αταλάντα (σ.σ. έχει παιχνίδι λιγότερο). Οι “ροσομπλού” έχουν αξιοποιήσει στο έπακρο το “Renato Dall’ Ara”: Σε συνολικά 15 αγωνιστικές έχουν απολογισμό 11-2-2 με διαφορά γκολ 26-8. Τον τραυματισμό του ξεπέρασε ο αρχισκόρερ Ζίρκζεϊ και θα πάρει εκ νέου θέση στην κορυφή της επίθεσης. Νοκ άουτ τέθηκε ο Μπεουκεμά, τη θέση του θα πάρει ο Λουκουμί.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*NG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (1-0) από τη Λέτσε. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε με αυτογκόλ ο Τζίομπερ στο 17′.

Σύντομη αποδείχτηκε η θητεία του Φάμπιο Λιβεράνι στην τεχνική ηγεσία της Σαλερνιτάνα, αποτελώντας παρελθόν μετά από μόλις πέντε αναμετρήσεις (0-1-4). Τη θέση του πήρε ο Στέφανο Κολαντουόνο που επιστρέφει στους πάγκους μετά τον Φεβρουάριο 2022.

Από το καλοκαίρι του εν λόγω έτους είχε αναλάβει χρέη υπεύθυνου των ακαδημιών της Σαλερνιτάνα. Στο παρελθόν έχει εργαστεί, μεταξύ άλλων, σε Μπάρι, Ουντινέζε, Αταλάντα και Τορίνο. Η “γκρανάτα” αγνοεί τη νίκη σε έντεκα αγωνιστικές, διάστημα στο οποίο συγκέντρωσε μόλις δύο βαθμούς.

Μακριά από το “Arechi” επικράτησε μόνο της Ελλάς Βερόνα (1-0) στις 30 Δεκεμβρίου απ’ το ξεκίνημα της Σέριε Α (τέσσερις ισοπαλίες, εννέα ήττες / διαφορά γκολ 10-29). Την προηγούμενη σεζόν απέσπασε τον βαθμό στην έδρα της Μπολόνια (1-1). Ο Οτσόα δεν είναι διαθέσιμος, τη θέση του κάτω από τα γκολπόστ θα πάρει ο Κόστιλ. Εξέτισε ο Κάστανος, αλλά τραυματίστηκε και τέθηκε νοκ άουτ.