* 6η αγωνιστική (τελευταία)

* Η Μπόκα χρειάζεται ισοπαλία ή νίκη για να εξασφαλίσει τη 2η θέση, ενώ για να κατακτήσει την πρωτιά στον όμιλο χρειάζεται νίκη και ήττα της Φορταλέζα. Η Νασιονάλ θέλει μόνο νίκη για να συνεχίσει στην ενδιάμεση φάση play-offs.

* Στον 1ο γύρο (04/04): Νασιονάλ – Μπόκα 0-0

ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ (Αργεντινή)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Ταγιέρες.

Μέτριο το ξεκίνημα της “σενέισε” στη Liga Professional, κολακευτική η σαββατιάτικη ισοπαλία για την 3η αγωνιστική του νέου πρωταθλήματος (1-1-1), σε ένα διπρόσωπο παιχνίδι. Ελαφρώς καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο η Μπόκα, είχε δύο ακυρωθέντα γκολ, αλλά μετά την ανάπαυλα η Ταγιέρες μονοπώλησε τις ευκαιρίες και άξιζε σίγουρα προβάδισμα.

Όσον αφορά τον όμιλο του Sudamericana, η ομάδα του Μαρτίνες δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το “Μπομπονέρα” ούτε στην υποδοχή της Φορταλέζα πριν δύο εβδομάδες, ισοφαρίστηκε (1-1) από τους Βραζιλιάνους με γκολ στο 90’ και πηγαίνει στην αυλαία δίχως να κρατά την τύχη στα χέρια της για την απευθείας πρόκριση στους “16”.

Με αρκετές απουσίες ανακοινώθηκε η αποστολή για το σημερινό παιχνίδι, σημαντικότερες αυτές των Φιγκάλ (στόπερ), Λανγκόνι (φορ), Μπενεντέτο (φορ), μακροχρόνια εκτός ο ταλαντούχος Σεμπάγιος (εξτρέμ).

ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Under 2.5 τα 7/10 τελευταία εντός έδρας

ΝΑΣΙΟΝΑΛ ΠΟΤΟΣΙ (Βολιβία)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Γκουαμπίρα. Ο Κιντάνα (33’) άνοιξε το σκορ για την Γκουαμπίρα, αλλά ο Άλβαρες (50’) ισοφάρισε για τη Νασιονάλ. Στο 53ο & 55ο λεπτό υπήρξαν εκατέρωθεν αποβολές και στο 71’ οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι.

Υπέρβαση για τους Βολιβιανούς ότι ταξίδεψαν στο Μπουένος Άιρες για την τελευταία αγωνιστική του ομίλου με ακέραιες ελπίδες πρόκρισης στη νοκ άουτ φάση της διοργάνωσης, η κλήρωση έλεγε εξ αρχής ότι το σενάριο αυτό ήταν απίθανο.

Εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους, όπου πήραν και τους 7 πόντους της διαδικασίας κι απόψε θα ψάξουν ένα ιστορικό διπλό για να παρατείνουν τις διεθνείς τους υποχρεώσεις.

Στις 8 του μηνός διέλυσαν την Φορταλέζα στο Ποτόσι με 4-1 και πριν δύο εβδομάδες λύγισαν και την Τρινιντένσε, με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, νικητήριο γκολ στο 90+2’. Ήταν τυχερή η Νασιονάλ στο 0-0 του 1ου γύρου με την Μπόκα, η οποία τότε έχασε και πέναλτι, ενώ στα ταξίδια της για τον όμιλο δεν σκόραρε (0-7 σ.σ.). Άσχημο συνολικά το εκτός έδρας σερί της (0-2-5).

Με ρεκόρ 1-1-2 έχει ξεκινήσει στην Κλαουσούρα της Βολιβίας, επεισοδιακό το σαββατιάτικο ματς με την Γκουαμπίρα, σημαδεύτηκε από τις αποβολές και το άστοχο πέναλτι των αντιπάλων στο δεύτερο ημίχρονο.