17η Αγωνιστική

* Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Τσάβες στα 10 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια (2-8-0).

ΜΠΟΑΒΙΣΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Μπράγκα. Ο Βιτίνια πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 46ο λεπτό.

Άμεση επιστροφή στις ήττες για την Μποαβίστα, παρά την εξόχως ανταγωνιστική εμφάνιση στην Πεδρέιρα το προηγούμενο Σάββατο.

Καλύτερη η Μποαβίστα στο πρώτο ημίωρο, κυκλοφορούσε σωστά την μπάλα, είχε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί. Πολύ λίγα πράγματα δημιουργικά από την Μπράγκα ως την ανάπαυλα, ευτύχησε να προηγηθεί με την σέντρα της επανάληψης από τραγικό λάθος γύρισμα του αντίπαλου στόπερ. Κυνική στο υπόλοιπο του αγώνα, έκατσε πάνω στο γκολ, αλλά κατάφερε να το υπερασπιστεί με σχετική άνεση ως το τέλος, δεν είχε επιθετικές ιδέες μετά το 1-0 η Μποαβίστα.

“Ήταν ένα άδικο αποτέλεσμα για την δουλειά που κάναμε μέσα στο παιχνίδι απέναντι σε έναν πολύ ποιοτικό αντίπαλο. Ήμασταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο. Θέλω να κάνω μία αγκαλιά στον Ονιεμαέτσι (έκανε το λάθος), είμαι περήφανος για το πόσο έχει εξελιχθεί, δεν το άξιζε αυτό” δήλωσε ο κόουτς Πετίτ.

Εξέτισε τιμωρία κι επιστρέφει ο βασικός στόπερ Κάνον, παραμένει εκτός ο τραυματίας Φερέιρα (αρ. μπακ), ενώ δεν είναι έτοιμος ούτε ο νεοφερμένος Πενιαράντα (εξτρέμ).

ΜΠΟΑΒΙΣΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της

ΤΣΑΒΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Αρούκα. Με πέναλτι του Βιτόρια στο 17’ προηγήθηκε η Τσάβες, με πέναλτι του Μπάσο στο 79’ ισοφάρισε η Αρούκα, της οποίας ο Οπόκου αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις.

Σταθερά αναποτελεσματική στην έδρα της η Τσάβες, απέτυχε να κερδίσει μπρος στο κοινό της για 5ο διαδοχικό παιχνίδι (0-2-3), παρότι αυτό της προηγούμενης Κυριακής ξεκίνησε ιδανικά για την ίδια.

Προηγήθηκε με VARίσιο πέναλτι, δίχως να έχει απειλήσει νωρίτερα και πάνω στο μομέντουμ του προβαδίσματος είχε δοκάρι για να αγκαλιάσει τη νίκη. Η Αρούκα όμως αντέδρασε στην συνέχεια, πήρε την πρωτοβουλία, πάτησε αρκετές φορές περιοχή. Παρόμοιο το σκηνικό και στο δεύτερο μέρος, με την Τσάβες να μπαίνει καλύτερα και την Αρούκα να ανακτά τον έλεγχο με την πάροδο των λεπτών. Έχασαν μεγάλη ευκαιρία οι φιλοξενούμενοι πριν ισοφαρίσουν και αυτοί με τον στόπερ τους από την άσπρη βούλα.

“Όποτε προσθέτουμε πόντους στη βαθμολογία μας είναι κάτι θετικό. Παίξαμε με έναν πολύ φορμαρισμένο αντίπαλο και οι αρκετές απουσίες που είχαμε έπαιξαν ρόλο στη διαχείριση του παιχνιδιού”, δήλωσε ο κόουτς Καμπέλος.

Παραμένει εκτός ο βασικός φορ Ερνάντεθ, ενώ αμφίβολοι δίνονται οι Κορέια (δεξί μπακ), Μπατίστα (φορ), Σαρ (χαφ) και Μόουρα (φορ) που έλειψαν από το προηγούμενο παιχνίδι.