* Goal/Goal τα 7/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στο 1ο γύρο (24/09): Μπράγκα – Μποαβίστα 4-1

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΜΠΟΑΒΙΣΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Τσάβες. Ο Γκούζο (7’) άνοιξε το σκορ για την Τσάβες, ο Λουρένσο με πέναλτι (23’) ισοφάρισε για την Μποαβίστα. Στο 59’ η Τσάβες έμεινε με 10 παίκτες, αλλά προηγήθηκε ξανά στο 71’ με τον Ερνάντες.

Συνεχίστηκε το σκωτσέζικο ντους για τους “πάνθηρες” το προηγούμενο Σάββατο, επέστρεψαν με οδυνηρό τρόπο στις ήττες, χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για κομβικό αποτέλεσμα στην έδρα της ουραγού και διατηρήθηκαν στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη.

Υπήρχε εγρήγορση στον οργανισμό της Τσάβες, καρποφόρησε το δυνατό της ξεκίνημα στο ματς, αλλά δεν άργησε να δημιουργήσει κινδύνους η Μποαβίστα. Απείλησε σε μετάβαση, πριν ισοφαρίσει από την άσπρη βούλα και πλησίασε στην ανατροπή πριν την ανάπαυλα.

Σε κάθετη επίθεση κέρδισε την αποβολή των γηπεδούχων, αλλά αυτή φαίνεται να πείσμωσε την Τσάβες και να εφησύχασε την Μποαβίστα. Σε transition 5 παικτών και με σούπερ τελείωμα ανέκτησαν προβάδισμα οι 10 γηπεδούχοι και η Μποαβίστα δεν είχε δημιουργικές λύσεις για να απαντήσει εκ νέου.

“Είναι σημαντικό να έχουμε τη μέγιστη συγκέντρωση και να είμαστε αφοσιωμένοι στις αγωνιστικές αποστολές μας, γιατί θα έχουμε πολύ δύσκολο έργο απέναντι σε έναν ποιοτικό αντίπαλο. Δεν τον περιμένουμε επηρεασμένο από την Ευρώπη.” δήλωσε ο κόουτς Πάιβα ενόψει Μπράγκα.

Στα αγωνιστικά νέα, επέστρεψε την περασμένη Τρίτη από την Αφρική ο Αβάζιεμ (στόπερ) που είχε μολυνθεί από ελονοσία, είναι διαθέσιμος, αλλά δύσκολα για 11αδα.

Αντιθέτως, τιμωρημένος είναι ο Μαλιέιρο (δεξί μπακ) που συμπλήρωσε κάρτες και παραμένουν τραυματίες οι κίπερ Σέζαρ, Πιρές, ο αναλώσιμος Νταμπό (αρ. μπακ) και χρήσιμος Σάντος (εξτρέμ).

ΜΠΟΑΒΙΣΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 10/12 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΜΠΡΑΓΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2 & 2-3 στην παράταση), αλλά αποκλεισμός από την Κάραμπαγκ. Στο 57’ οι Αζέροι έμειναν με 10 παίκτες, οι Ρότζερ (70’), Τζαλό (εξτρέμ) έστειλαν το ζευγάρι στην παράταση, όπου η Καραμπάγκ σκόραρε στο 102’ και στο 120+2’, ενώ ο Μπανζά με πέναλτι (115’) είχε κάνει προσωρινά το 1-3.

Πιο δραματική απ’ ότι αναμενόταν η ρεβάνς της Πέμπτης στο Μπακού, οι “αρσεναλίστας” ισοφάρισαν τις εκτός έδρας νίκες με δύο γκολ διαφορά, μετά το 2-4 της “πεδρέιρα”, αλλά στην τελική απέτυχαν να επιβεβαιώσουν τον ρόλο του μεγάλου φαβορί στο ζευγάρι και το ευρωπαϊκό όνειρο ολοκληρώθηκε άδοξα.

Μέτρια η εμφάνισή τους στο Αζερμπαϊτζάν για μία ώρα αγώνα, στο 11 vs 11 η Καραμπάγκ ήταν ξανά καλύτερη, είχε αρκετές φάσεις και προϋποθέσεις να προηγηθεί. Δεν ρίσκαρε από νωρίς η Μπράγκα κι εντέλει δικαιώθηκε, με την πίεση των τελευταίων λεπτών να καρποφορεί. Στην παράταση όμως υπενθύμισε την ανασταλτική δυσλειτουργία της, σε στατικό δέχθηκε το πρώτο γκολ της παράτασης, αδράνησε όλη η ομάδα σε εκτέλεση γρήγορου φάουλ για το 2-3, δευτερόλεπτα πριν την διαδικασία των πέναλτι.

“Είχαμε μεμονωμένα λάθη που ήταν πάρα πολλά. Έχουμε 41 αγώνες, είμαστε η πορτογαλική ομάδα με τα περισσότερα παιχνίδια, έχουμε τιμωρηθεί σε κάποια αποτελέσματα. Υπερασπίζομαι τους παίκτες σε σχέση με τη συμπεριφορά και την απόδοση τους, αλλά είναι ξεκάθαρο ότι κάνουμε ατομικά λάθη. Δεν είναι ταμπού να μιλάμε για αυτό, γιατί ξέρουμε ότι πρέπει να τα πάμε καλύτερα.” δήλωσε ο κόουτς Ζόρζε, του οποίου το μέλλον στον πάγκο δεν είναι σίγουρο.

Στα αγωνιστικά νέα, ο αρχηγός Όρτα (εξτρέμ) επέστρεψε στις προπονήσεις, μετά από απουσίες δύο αγώνων, αλλά παραμένει αμφίβολος για τον σημερινό. Διαθέσιμος, αλλά όχι σε φυσική κατάσταση για να ξεκινήσει ο Μπρούμα (εξτρέμ), σίγουρα εκτός ο σημαντικός Τζαλό (εξτρέμ) που συμπλήρωσε κάρτες. Παραμένει τραυματίας ο Μαρίν (αρ. μπακ).