20η αγωνιστική

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 5/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΜΠΛΑΚΠΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Πόρτσμουθ, στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 0-1 ο Ντέιλ στο 9’ και το 0-2 ο Μπίσλεϊ στο 56’. Το 0-3 πέτυχε ο Χάμιλτον στο 74’ και το τελικό 0-4 διαμόρφωσε ο Μόργκαν στο 87’.

Πολύ καλή εμφάνιση και εμφατική νίκη για τη Μπλάκπουλ. Δημιούργησε ευκαιρίες και εκμεταλλεύτηκε πλήρως τις αστάθειες των φιλοξενούμενων, σκοράροντας και στα δύο ημίχρονα με άνεση. Αμυντικά δέχθηκε πίεση, αλλά παρέμεινε σταθερή, διατηρώντας ανέπαφη την εστία της.

Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις και το νικηφόρο σερί που έχει δημιουργήσει θέλει να δώσει, ξεπερνώντας το εμπόδιο της νεοφώτιστης Νορθάμπτον. Είναι σε εξαιρετική κατάσταση, προέρχεται από δύο εμφατικές νίκες και έχοντας το πλεονέκτημα έδρας, είναι το απόλυτο φαβορί. Αναμένεται να επιβάλλει το ρυθμό της όπως μας έχει συνηθίσει τελευταία, ψάχνοντας το γρήγορο γκολ που θα της «λύσει» τα πόδια.

Μπλάκπουλ Στατιστικά

*Με No Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΝΟΡΘΑΜΠΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Κέμπριτζ με σκορ 2-1, στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Μπόουι στο 49’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Χόσκινς στο 55’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Αχάντμε στο 77’.

Καλή εμφάνιση και σημαντικό τρίποντο για τη Νορθάμπτον. Καλύτερη στο ματς, μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να πάρει ασφαλές προβάδισμα στο σκορ, ενώ στη συνέχεια έβγαλε αδράνεια, με αποτέλεσμα να δεχθεί εξίσου γκολ.

Με ανεβασμένη ψυχολογία έρχεται στο σημερινό παιχνίδι, θέλοντας να εξαντλήσει όσες πιθανότητες έχει για θετικό αποτέλεσμα. Είναι μαχητική, το αποδεικνύει συνεχώς, ενώ είναι παράλληλα και τρομερά επικίνδυνη επιθετικά, αφού σκοράρει σχεδόν μόνιμα. Η άμυνά της είναι το μεγάλο της πρόβλημα, αφού συνεχίζει να δέχεται γκολ σε κάθε αναμέτρησή της, με αποτέλεσμα αυτό να της δυσκολεύει μονίμως το έργο.