*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Μπόλτον-Μπλάκπουλ 1-0.

ΜΠΛΑΚΠΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Πιτέρμπορο, στα πλαίσια των ημιτελικών του Λιγκ Τρόφι. Το 0-1 ο Μοδερσίλ στο 37’ και το 0-2 ο Μπάροους με πέναλτι στο 80’. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο ίδιος στο 90+3’.

Κακή εμφάνιση και ήττα για τη Μπλάκπουλ. Είχε μεν ευκαιρίες, απείλησε με μερικές από αυτές την αντίπαλη εστία, όμως δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Αμυντικά δέχθηκε έντονη πίεση, υποκύπτοντας τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο.

Να μην την πτοήσει ο αποκλεισμός από το Λιγκ Τρόφι είναι ο στόχος της, στρέφοντας πλέον την απόλυτη προσοχή της στο πρωτάθλημα. Δεν είναι και στην καλύτερη δυνατή κατάσταση αυτή την περίοδο, έχει αρκετά προβλήματα στα μετόπισθεν, καθώς δείχνει να μην μπορεί να βελτιώσει την εικόνα της στον τομέα αυτόν.

Μπλάκπουλ Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΜΠΟΛΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Κέμπριτζ με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με το αυτογκόλ του Τοάλ στο 8’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Μαγκόμα στο 52’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Μέντες στο 63’.

Καλή εμφάνιση και νίκη για τη Μπόλτον. Μπορεί να έμεινε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη αύξησε την πίεσή της και εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε, ανατρέποντάς το σε διάστημα δέκα λεπτών.

Να διατηρήσει την απόστασή της από την κορυφή θέλει, όμως για να το πετύχει θα πρέπει να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από την έδρα της Μπλάκπουλ. Είναι σε καλή κατάσταση, συνεχίζει να βρίσκει δίχτυα με συνέπεια, όμως παραμένει και τρομερά επιρρεπής στα μετόπισθεν, με αποτέλεσμα να δέχεται μονίμως γκολ. Στο -6 από την κορυφή του πρωταθλήματος, έχοντας δύο αγωνιστικές λιγότερες από την πρωτοπόρο Πόρτσμουθ.