20η αγωνιστική

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΜΠΕΡΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Πιτέρμπορο, στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Ράνταλ στο 6’ και το 2-0 ο Κλαρκ στο 44’. Το 3-0 πέτυχε ο Στόκτον με αυτογκόλ στο 61’ και το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Ποκού στο 66’.

Κακή εμφάνιση και βαριά ήττα για την Μπέρτον. Ελάχιστες οι ευκαιρίες που δημιούργησε, δεν απείλησε σχεδόν καθόλου την αντίπαλη εστία, με αποτέλεσμα να μείνει στο μηδέν. Αμυντικά δέχθηκε ασφυκτική πίεση, στην οποία υπέκυψε εύκολα, δεχόμενη γκολ τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο.

Σε καθόλου καλή κατάσταση αυτή την περίοδο, έχει πάρα πολλά προβλήματα στα μετόπισθεν, τα οποία όπως φαίνεται δεν μπορεί να λύσει. Μεγάλο πρόβλημα είναι και το γεγονός ότι δεν βρίσκει με συνέπεια το δρόμο προς τα δίχτυα, με αποτέλεσμα και αυτό να τη δυσκολεύει ακόμα περισσότερο να αποσπάσει θετικά αποτελέσματα.

Μπέρτον Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΠΟΡΤΣΜΟΥΘ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Μπλάκπουλ, στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 0-1 ο Ντέιλ στο 9’ και το 0-2 ο Μπίσλεϊ στο 56’. Το 0-3 πέτυχε ο Χάμιλτον στο 74’ και το τελικό 0-4 διαμόρφωσε ο Μόργκαν στο 87’.

Μέτρια εμφάνιση, αλλά με βαριά ήττα για την Πόρτσμουθ. Είχε μεν ευκαιρίες, απείλησε με τις περισσότερες, αλλά δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Η άμυνά της δέχθηκε πίεση, στην οποία υπέκυψε εύκολα, δεχόμενη γκολ και στα δύο ημίχρονα.

Η ήττα αυτή την έριξε από την κορυφή του πρωταθλήματος και πλέον ψάχνει την άμεση επιστροφή της στις νίκες, προκειμένου να παλέψει για να βρεθεί και πάλι εκεί. Έχει δείξει εξαιρετικά στοιχεία επιθετικά, παρ’ όλο που κόντρα στη Μπλάκπουλ (0-4) δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, όμως συνεχίζει να βγάζει πολλές αστάθειες στα μετόπισθεν, με αποτέλεσμα να δέχεται μονίμως γκολ.