*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Νορθάμπτον-Μπέρτον 2-0.

ΜΠΕΡΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Λέιτον Όριεντ με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 34ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Μονκούρ με πέναλτι στο 43’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Μπένετ στο 72’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Ενσιάλα στο 76’.

Αποτελεσματική εμφάνιση και νίκη για τη Μπέρτον. Μπορεί να δέχθηκε πίεση μένοντας πίσω στο σκορ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, όμως στην επανάληψη εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε στην επανάληψη, ανατρέποντάς το σε διάστημα τεσσάρων λεπτών.

Ανεβασμένη αυτή την περίοδο, θέλει να δώσει συνέχεια στο νικηφόρο σερί που έχει δημιουργήσει, επιστρέφοντας στις εντός έδρας αναμετρήσεις. Ανεβασμένη ψυχολογικά, έχει βρει την επαφή της με τα αντίπαλα δίχτυα και αυτό την καθιστά κίνδυνο για κάθε αντίπαλο, όμως θα πρέπει να δείξει μεγαλύτερη σταθερότητα στα μετόπισθεν, αφού σε ελάχιστες περιπτώσεις δεν δέχθηκε γκολ.

Μπέρτον Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΝΟΡΘΑΜΠΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Όξφορντ με σκορ 2-2, στα πλαίσια της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Μέρφι στο 6’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Χόντερμαρκ στο 35’. Το 2-1 πέτυχε ο Γκούντγουιν στο 81’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σπρίνγκετ στο 90+2’.

Πάλεψε η Νορθάμπτον και κατάφερε να σώσει το βαθμό της ισοπαλίας στο τέλος. Παρά την ασφυκτική πίεση που δέχθηκε, μένοντας πίσω στο σκορ δύο φορές, κατάφερε στη συνέχεια να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε, φέρνοντας το ματς στα ίσα σε ισάριθμες περιπτώσεις.

Μαχητική σε όλες τις αναμετρήσεις της, σκοράρει με άνεση κόντρα σε κάθε αντίπαλο, όμως είναι τρομερά επιρρεπής στα μετόπισθεν, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να σταματήσει να δέχεται γκολ. Εξαιρετική και στις εξόδους της, μπορεί να μετράει μόλις δύο νίκες στις τελευταίες πέντε (2-1-2), όμως έχει βρει δίχτυα 11 φορές, ενώ μάζεψε τη μπάλα από τα δικά της 13.