* 14η αγωνιστική

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Μπέρνλι κέρδισε τα 4/5 τελευταία εντός έδρας πρωταθληματικά παιχνίδια με την Σέφιλντ.

* Οι φιλοξενούμενοι έχουν κερδίσει τα 10/17 τελευταία παιχνίδια μεταξύ νεοφερμένων ομάδων στην Πρέμιερ Λιγκ.

Δείτε τα σημερινά παμε στοιχημα προγνωστικα

ΜΠΕΡΝΛΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από τη Γουέστ Χαμ. Ο Ροντρίγκες (49’) με πέναλτι άνοιξε το σκορ για την Μπέρνλι, αλλά η Γουέστ Χαμ γύρισε το ματς με αυτογκόλ (86’) και Σούτσεκ (90+1’).

Στις “μαύρες” σελίδες της ιστορίας του αγγλικού ποδοσφαίρου μπήκαν οι “clarets” με τις 7/7 εντός έδρας ήττες σε εκκίνηση πρωταθλήματος, ισοφαρίζοντας το σχετικό ρεκόρ της Νιούπορτ από το 1970! Σε συνέχεια της προπέρσινης σεζόν μετρούν 9 σερί αποτυχίες στο Turf Moor!

7η διαδοχική συνολικά η ήττα από τα “σφυριά”, 6η σερί στην Πρέμιερ, όπου διατηρούνται στον πάτο της, με την χειρότερο επίθεση (10 γκολ) και τη 2η χειρότερη άμυνα (32 γκολ).

Καλύτερη η ομάδα του Κομπανί στο πρώτο ημίχρονο με τη Γουέστ Χαμ, είχε τρεις καλές στιγμές και δεν απειλήθηκε ως την ανάπαυλα. Ο πλέον δραστήριος Κολεόσο κέρδισε το πέναλτι προβαδίσματος στο ξεκίνημα της επανάληψης και υπήρχαν προϋποθέσεις για δεύτερο γκολ στις μεταβάσεις. Δεν απειλήθηκε ιδίαιτερα ως το τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά εκεί πλήρωσε ξανά την προβληματική ανασταλτική της λειτουργία για να μείνει ξανά με άδεια χέρια.

“Το πιο σημαντικό είναι να μετατρέψουμε αυτό το παιχνίδι σε κάτι πολύτιμο. Παίζουμε εντός έδρας, έχουμε την υποστήριξη των φιλάθλων μας, πρέπει να πάρουμε το αποτέλεσμα.” δήλωσε ο κόουτς Κομπανί.

Στα αγωνιστικά νέα, ο ρολίστας Κορκ (μέσος) δεν προλαβαίνει, ενώ ο βασικός φορ Φόστερ συνεχίζει να αντιμετωπίζει προβλήματα ψυχική υγείας.

ΜΠΕΡΝΛΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της

* Δέχθηκε 2+ γκολ στα 8/9 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-3) από την Μπόρνμουθ. Οι Ταβερνίρ (12’, 51’) και Κλάιφερτ (45+3’) σκόραραν για την Μπόρνμουθ και ο ΜακΜπέρνι (90+7’) μείωσε για την Σέφιλντ.

Χάθηκε το μομέντουμ που απέκτησαν οι “λεπίδες” με τους τέσσερις πόντους πριν τη διακοπή, επέστρεψαν από αυτήν με πολύ βαριά για την ψυχολογία του συνόλου ήττα στο “εξάποντο” του περασμένου Σαββάτου, επιβεβαιώνοντας ότι δεν ανήκουν στο επίπεδο της Πρέμιερ Λιγκ.

Χτυπήθηκε κάθετα η σεταρισμένη της άμυνα για το 0-1, απειλήθηκε ξανά και ξανά περιμένοντας τον αντίπαλο, πριν την βγάλει εκτός ματς ο κίπερ Φοντέριγχαμ με μία τεράστια γκάφα στο κλείσιμο του ημιχρόνου για το 0-2. Με “σκοτωμένη” ψυχολογία επέστρεψε από την ανάπαυλα για να δεχθεί το τρίτο γκολ, πάλι σε μία περιοχή γεμάτη δικούς της παίκτες. Γλίτωσε από συντριβή στην συνέχεια, όσο η Μπόρνμουθ πατούσε με ευκολία την περιοχή της και απλά πέτυχε το γκολ της τιμής στις καθυστερήσεις, δίχως καθαρή ευκαιρία μέχρι τότε.

Παραμένει δίχως clean sheet στο φετινό πρωτάθλημα και έχει βρεθεί σε θέση προβαδίσματος για μόλις 44 λεπτά από το ξεκίνημα της σεζόν!

Στο 2-3-25 το εκτός έδρας σερί της στην Πρέμιερ, αλλά απέναντι σε ομάδες που ξεκινούν την αγωνιστική ως ουραγοί είναι αήττητη στα 11 τελευταία παιχνίδια (4-7-0).

Παραμένει αισιόδοξος ο κόουτς Χεκινγκμπότομ, ο οποίος δεν είδε κάποια αλλαγή στο ιατρικό δελτίο ενόψει Μπέρνλι. Με τις προϋπάρχουσες απουσίες ταξίδεψε η αποστολή.