*Νοκ-άουτ αναμέτρηση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου ΗΠΑ. Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

*Πρώτη αναμέτρηση για τις δύο ομάδες.

ΜΠΕΡΜΙΓΧΑΜ ΛΕΤΖΙΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 κόντρα στη Ντιτρόιτ Σίτι. Το γκολ στο 29’.

Ομάδας χαμηλότερης κατηγορίας είναι η Μπέρμιγχαμ Λέτζιον, που σήμερα καλείται να κάνει την υπέρβαση κόντρα στην Ίντερ Μαϊάμι. Συμμετέχει στη δεύτερη κατηγορία του αμερικανικού ποδοσφαίρου, εκεί δεν τα πηγαίνει καθόλου καλά, έρχεται από πέντε διαδοχικές ήττες στο πλαίσιο του πρωταθλήματος, τελευταία εκ των οποίων εκτός έδρας απ’ την Ντιτρόιτ Σίτι. Έκανε κακή εμφάνιση, είχε μια μεγάλη φάση για να προηγηθεί, αλλά τίποτα περισσότερο, ο αντίπαλος ήταν ανώτερος.

Βρίσκεται στην έκτη θέση της Ανατολής, μετρά 16 πόντους, έχει ρεκόρ 5-1-7. Έφτασε μέχρι εδώ στο Κύπελλο χάρη στις προκρίσεις εναντίον των Τσατανούγκα Ρεντ Γουλβς (4-1 εκτός), Τσατανούγκα (1-1 εντός, πρόκριση στα πέναλτι), Μέμφις 901 (3-0) και Σάρλοτ (1-0).

ΜΠΕΡΜΙΓΧΑΜ ΛΕΤΖΙΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*2-3 Goal στα τελευταία 3/5 παιχνίδια της ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΙΝΤΕΡ ΜΑΪΑΜΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 κόντρα στην Ουάσινγκτον. Το 0-1 ο Πάινς στο 76’, το 0-2 έκανε ο Μπεντέκε στο 90’. Μείωσε στις καθυστερήσεις η Ίντερ Μαϊάμι στις καθυστερήσεις με τον Φρέι. Με δέκα παίκτες απ’ το 7’ η Ίντερ Μαϊάμι.

Δεν κατάφερε να δώσει τέλος στην… κατηφόρα, ούτε η απομάκρυνση του κόουτς Φιλ Νέβιλ ήταν αρκετή για να την επαναφέρει στα θετικά αποτελέσματα. Το Σάββατο ηττήθηκε εντός έδρας 1-2 απ’ την Ουάσινγκτον, ένα λογικό αποτέλεσμα, με δεδομένο ότι έμεινε με παίκτη λιγότερο απ’ το 7’! Εκεί άλλαξαν όλα, η Ουάσινγκτον ήταν κυρίαρχη, έβγαλε φάσεις και τελικά σκόραρε στο 76’, το 0-2 στο 90’ “κλείδωσε” τη νίκη της. Μείωσε στις καθυστερήσεις η Ίντερ Μαϊάμι, αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο.

Ήταν η πέμπτη διαδοχική ήττα στο πλαίσιο του πρωταθλήματος, στις δύο δε σκόραρε, έμεινε στους 15 πόντους και βρίσκεται στην τελευταία θέση της Ανατολής! Τα ηνία αναλαμβάνει προσωρινά ο βοηθός προπονητή, Χαβιέρ Μοράλες, ο οποίος είναι στην ομάδα απ’ το 2019. Μέχρι στιγμής στο Κύπελλο έχει παίξει με Μαϊάμι FC (2-2 εκτός, πρόκριση στα πέναλτι), Τσάρλεστον (1-0) και Νάσβιλ (2-1).