* 3η αγωνιστική

* Τον 4ο όμιλο συμπληρώνουν Ίντερ & Σάλτσμπουργκ.

* Πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση.

* Η Μπενφίκα έχει ρεκόρ 7-9-11 απέναντι σε ισπανικές ομάδες, το 2021 κέρδισε την Μπαρσελόνα 3-0 στο Ντα Λουζ κι απέσπασε ισοπαλία (0-0) στην Καταλονία.

* Η Ρεάλ Σοσιεδάδ έχει ρεκόρ 3-1-2 απέναντι σε πορτογαλικές ομάδες. Τελευταία φορά που έπαιξε με Πορτογάλους ήταν το 1992.

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΜΠΕΝΦΙΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-4) επί της Λουζιτάνια. Οι Ζοάο Μάριο (9’), Ράφα Σίλβα (36’), Καμπράλ (68’) και Γκουβέια (87’) σκόραραν για την Μπενφίκα, οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά σε 1-2 με πέναλτι στο 45’.

Εύκολο το έργο των “αετών” στον 3ο γύρο του Κυπέλλου, σαν δυνατή προπόνηση μετά το break των εθνικών ομάδων ήταν το παιχνίδι της Παρασκευής στην έδρα ομάδας από την 4η κατηγορία.

Με ανάμικτο σχήμα παρέταξε την ομάδα του ο κόουτς Σμιντ, εν μέρει αναγκαστικά, καθώς έλειπαν οι διεθνείς και το σημαντικότερο από το παιχνίδι ήταν το παρθενικό γκολ του φορ Καμπράλ (στην 8η συμμετοχή του), που δεν έχει ξεκινήσει καλά την καριέρα του στη Λισαβόνα.

Πριν τη διακοπή υπέφερε για να βγάλει το διπλό στο γειτονικό Εστορίλ (0-1), με πρωταγωνιστή τον Αντόνιο Σίλβα που σκόραρε στο 90+3΄και στις ακόλουθες καθυστερήσεις έσωσε την ισοφάριση πάνω στη γραμμή. Μοιραίος ο νεαρός στόπερ στην πρεμιέρα του Champions League με την ανόητη αποβολή του στο 0-2 από την Σάλτσμπουργκ.

Δύο εβδομάδες αργότερα η πρωταθλήτρια Πορτογαλίας αποδείχθηκε κατώτερη των περιστάσεων στο Μιλάνο και ήταν τυχερή που το σκορ σταμάτησε στο 1-0 για την Ίντερ, με σωρεία χαμένων ευκαιριών από τον Λαουτάρο.

“Έχουμε μεγάλες φιλοδοξίες και θέλουμε να μείνουμε στο Champions League. Την περασμένη σεζόν δουλέψαμε σκληρά για να προκριθούμε και φέτος θέλουμε να παραμείνουμε στη μεγαλύτερη διασυλλογική διοργάνωση. Θα δώσουμε ό,τι έχουμε για να κερδίσουμε το παιχνίδι και να αλλάξουμε τη δυναμική του ομίλου.” δήλωσε ο κόουτς Σμιντ.

Παράλληλα δεν αποκάλυψε αν θα χρησιμοποιήσει τους Μπα (δεξί μπακ) και Ντι Μαρία (μέσος) που επέστρεψαν στις προπονήσεις μετά τους τραυματισμούς τους.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* No Goal τα 8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

* Δέχθηκε γκολ στα 8/10 τελευταία εντός έδρας για το Champions League

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Μαγιόρκα. Ο Μπράις Μέντες πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 64ο λεπτό.

Η επιστροφή από τη διακοπή των εθνικών ομάδων συνδυάστηκε με επιστροφή στις νίκες για τους Βάσκους. Με πολύ κόπο, άγχος και MVP τον κίπερ Ρεμίρο κατακτήθηκε το 5ο “τρίποντο” στα 6 τελευταία παιχνίδια τους, δύο εβδομάδες μετά την ήττα στη Μαδρίτη από την Ατλέτικο.

Από το 2ο λεπτό άρχισε να απειλεί η Μαγιόρκα, ο Ρεμίρο έβγαλε και τετ α τετ στο 11’, σχεδόν μονοπώλησαν τις απειλές μέχρι την ανάπαυλα οι νησιώτες. Χάθηκε νέα μεγάλη ευκαιρία από τους φιλοξενούμενους στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα η ομάδα του Αλγουαθίλ ανέβασε στροφές και οι φορμαρισμένοι Κούμπο, Μέντες συνδυάστηκαν για το γκολ. Ο αρχηγός Οϊαρθάμπαλ απέτυχε να “καθαρίσει” το ματς σε τετ α τετ και στο 87’ η Μαγιόρκα έχασε απίθανη τριπλή ευκαιρία, με δοκάρι εντός μικρής περιοχής!

Στο Champions League όμως οι δύο εμφανίσεις τους ήταν πειστικές. Πολύ καλύτερη, σχεδόν κυριαρχική η Σοσιεδάδ για 85’ λεπτά στην πρεμιέρα με την Ίντερ, δεν κατάφερε όμως στο τέλος να κρατήσει το προβάδισμα (1-1). Δύο εβδομάδες αργότερα ήταν πιο κυνική μετά το γρήγορο 0-2 στο Σάλτσμπουργκ, με τους Οϊαρθάμπαλ, Μέντες πρωταγωνιστές.

“Είναι αδύνατο να νικήσεις την Μπενφίκα χωρίς συγκέντρωση, έχει σπουδαίους παίκτες, πολύ ποιότητα. Η Μπενφίκα είναι συνηθισμένη να παίζει στο Champions League κάθε χρόνο, εμείς δεν είμαστε. Αλλά ο στόχος είναι να κερδίσουμε.” δήλωσε ο κόουτς Αλγουαθίλ.

Με 23 παίκτες και δίχως σημαντικές απουσίες ταξίδεψε η αποστολή για τη Λισαβόνα. Έμειναν πίσω οι ρολίστες μπακ Τίρνι, Οντριοθόλα και ο Αντρέ Σίλβα (φορ) που έχει προλάβει να παίξει ελάχιστα με τη νέα του ομάδα.