* 23η αγωνιστική

* Η Μπενφίκα μετρά τέσσερις σερί νίκες επί της Πορτιμονένσε με συνολικό σκορ 11-3.

* Στο 1ο γύρο (24/09): Πορτιμονένσε – Μπενφίκα 1-3

ΜΠΕΝΦΙΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Τουλούζ.

Έφτυσε αίμα την Πέμπτη στην ρεβάνς της νότιας Γαλλίας για να υπερασπιστεί το ισχνό προβάδισμα του πρώτου αγώνα (2-1). Δεν επιβεβαίωσε τον ρόλο του φαβορί, είχε σύμμαχο την τύχη για να γλιτώσει την παράταση και να προκριθεί στα προημιτελικά του Europa League όπου θα αντιμετωπίσει την Ρέιντζερς.

Στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να ελέγξει το τέμπο και είχε τις ευκαιρίες να προηγηθεί, με αποκορύφωμα το χαμένο τετ α τετ του στόπερ Σίλβα δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα. Μετά από αυτήν το σκηνικό άλλαξε άρδην. Η Τουλούζ το πίστεψε περισσότερο και όσο περνούσαν τα λεπτά αύξανε την πίεση. Αστόχησε δις σε σχεδόν εξ επαφής κεφαλιές και ο Τρούμπιν χρειάστηκε να κάνει δύο σπουδαίες επεμβάσεις για να κρατήσει το μηδέν.

Όσον αφορά τη Liga Portugal, την περασμένη Κυριακή στο “Ντα Λουζ” έστησε πάρτι μεταβάσεων απέναντι στην ουραγό Βιζέλα, την οποία διέλυσε με 6-1, κάνοντας διαχείριση μετά το 5-0 του ημιχρόνου.

Δεν έδωσε συνέντευξη τύπου για τον σημερινό αγώνα ο κόουτς Σμιντ, ο οποίος δεν έχει νέα προβλήματα να διαχειριστεί. Παραμένουν εκτός οι Μπερνάτ (αρ. μπακ) και Πρεστιάνι (μέσος).

Ενδεχομένως να υπάρξει μερικό rotation καθώς την Πέμπτη ακολουθεί ο 1ος ημιτελικός Κυπέλλου στην έδρα της Σπόρτινγκ και την Κυριακή το ταξίδι στο “Ντραγκάο”!

ΜΠΕΝΦΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Γκιμαράες. Ο Αντρέ Σίλβα (20’) άνοιξε το σκορ για την Γκιμαράες, αλλά ο Γκούγκα (79’) ισοφάρισε για την Πορτιμονένσε.

Απέτυχαν να κερδίσουν σε τρίτο σερί ματς (0-1-2) οι “αλβινέγκρος”, αλλά το αποτέλεσμα του προηγούμενου Σαββάτου κρίνεται θετικό, απέναντι σε μία ποιοτικότερη και φορμαρισμένη ομάδα, την οποία έπαιξαν στα ίσια.

Καρποφόρησε το καλό της ξεκίνημα της Γκιμαράες, με τον αρχισκόρερ της να ολοκληρώνει μία όμορφη συνεργασία. Η Πορτιμονένσε αντέδρασε άμεσα με καθαρή ευκαιρία σε ροή αγώνα και πλησίασε την ισοφάριση με αντεπίθεση στο κλείσιμο του ημιχρόνου. Πίεσε την άμυνα των φιλοξενούμενων στο δεύτερο μέρος και σε γεμάτη περιοχή πέτυχε το 1-1, σύμφωνα στο μομέντουμ της αναμέτρησης. Στις καθυστερήσεις γλίτωσε το δεύτερο γκολ σε δύο σημαντικές ευκαιρίες της Βιτόρια.

“Πρέπει να κάνουμε τα απλά, αυτό που είναι απλό στο ποδόσφαιρο είναι το πιο αποτελεσματικό. Κάνοντας τα πράγματα απλά, σκεφτόμαστε συλλογικά κι έτσι μόνο μπορούμε να συναγωνιστούμε με ομάδες όπως η Μπενφίκα.” δήλωσε ο κόουτς Σέρτζιο.

Στα αγωνιστικά νέα, επιστρέφει ο Κάμπος (εξτρέμ) που έχασε το προηγούμενο, αντιθέτως οι Εστρέλα (μέσος), Μοντέιρο (φορ) παραμένουν εκτός. Συμπλήρωσε κάρτες ο Βεντούρα (μέσος).