* 1η αγωνιστική.

* Αήττητη η Ράσινγκ στα 5 τελευταία μεταξύ τους, κέρδισε τα 3, τα 2 εντός έδρας.

* N/G οι 4/6 τελευταίες αναμετρήσεις τους.

ΜΠΕΛΓΡΑΝΟ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη για το Κόπα Σουνταμερικάνα με την Ντελφίν εντός με 1-1. Αγωνίστηκε από το 16’ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του γκολκίπερ Λοσάδα, προηγήθηκε στο 62’ με τον Χάρα, αλλά ισοφαρίστηκε πολύ γρήγορα από τον Ανγκούλο (64’).

Απρόσμενα πρώτη στον όμιλο στο Σουνταμερικάνα, αλλά δεν κατάφερε να αυξήσει και τη διαφορά από τις υπόλοιπες όπως ήθελε. Έτσι, παραμένει υπό πίεση και με την υποχρέωση να κερδίσει τη Ρεάλ Τομαγιάπο στο ματς που ακολουθεί, ώστε να μείνει στην κορυφή του ομίλου της και αν γίνεται, να αυξήσει και τη διαφορά από τις υπόλοιπες.

Το πρωτάθλημα μπορεί να το αφήσει σε πρώτη φάση λίγο στην άκρη, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει πως θα υποδεχτεί τη Ράσινγκ με πρόθεση να χάσει. Είναι όμως πολύ πιθανόν να μην βρίσκεται στο 100% από πλευράς δυνάμεων, αλλά και συγκέντρωσης.

Μπελγράνο Στατιστικά

* Πέτυχε πρώτη γκολ στα 4/5 τελευταία, κέρδισε μόνο 1.

* Στα 7 τελευταία μετράει μόνο 1 ήττα, από τη Ράσινγκ εντός με το βαρύ 0-4.

ΡΑΣΙΝΓΚ ΚΛΟΥΜΠ

Προηγούμενο ματς: Ήττα από την Μπραγκαντίνο με 2-1 εκτός για το Κόπα Σουνταμερικάνα. Δέχτηκε δύο απανωτά γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο από τον Μπόρμπας (5’, 7’), μείωσε με τον Σολάρι (25’).

Η ήττα στη Βραζιλία την αναγκάζει να δώσει μάχη για να κρατήσει την πρώτη θέση στον όμιλο στο Σουνταμερικάνα. Αυτό δεν σημαίνει πως θα αφήσει σε δεύτερη μοίρα το πρωτάθλημα, βλέπει τις δύο διοργανώσεις ως ισάξιες, ίσως μάλιστα στο πρωτάθλημα να πέφτει λίγο περισσότερο βάρος.

Στο Κόπα ντε λα Λίγκα η πορεία της δεν ήταν η επιθυμητή, παρά το γεγονός αυτό ο Γκουστάβο Κόστας συνεχίζει. Ωστόσο, στο μεσοδιάστημα προέκυψε και ο αποκλεισμός από το κύπελλο από τη χαμηλότερης κατηγορίας Ταγέρες Ρεμέδιος κι αν… τριτώσει το κακό στην Κόρδοβα, τότε ο έμπειρος τεχνικός θα βρεθεί σε δύσκολη θέση.

Με αρκετά προβλήματα ταξίδεψε, τραυματίστηκαν οι αμυντικοί Μούρα, Κόντι και ο φορ Σάλας.

Ράσινγκ Κλουμπ Στατιστικά

* Τρέχει σερί με 5 over 2,5, τα 3 πιο πρόσφατα με G/G.

* Πέτυχε πρώτη γκολ στα 7/9 τελευταία, στα 6 είχε προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, στα 2 πιο πρόσφατα όμως δέχτηκε πρώτη γκολ και στο τέλος ηττήθηκε.