*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Ντέρμπι-Μπάρνσλεϊ 3-0.

ΜΠΑΡΝΣΛΕΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Φλίτγουντ με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 34ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Κόσγκροουβ στο 23’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Λαουάλ στο 32’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κέιν στο 59’.

Καλή εμφάνιση και νίκη για τη Μπάρνσλεϊ. Δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και προηγήθηκε στο σκορ, όμως στη συνέχεια δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης. Στην επανάληψη πίεσε περισσότερο και κατάφερε να βρει ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα, διατηρώντας το υπέρ της προβάδισμα ως το τελευταίο σφύριγμα.

Να διευρύνει ακόμα περισσότερο το αήττητο σερί της είναι ο στόχος της, αν και το έργο της σήμερα αναμένεται αρκετά δύσκολο. Είναι σε γενικές γραμμές σε καλή κατάσταση, σταθερή επιθετικά, σκοράρει σε όλες τις αναμετρήσεις της. Το μεγάλο της πρόβλημα είναι στα μετόπισθεν, αφού ελάχιστες είναι οι περιπτώσεις στις οποίες δεν δέχθηκε γκολ, χωρίς βέβαια να έχει στερηθεί ιδιαίτερους βαθμούς αυτή την περίοδο.

Μπάρνσλεϊ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 5/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΝΤΕΡΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Στίβενεϊτζ με σκορ 1-0, στα πλαίσια της 34ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σκόραρε ο Σίμπλεϊ στο 90’.

Μέτρια εμφάνιση, αλλά με θετικό αποτέλεσμα για τη Ντέρμπι. Λίγες οι ευκαιρίες που δημιούργησε, απείλησε με ακόμα λιγότερες την αντίπαλη εστία, αλλά κατάφερε εν τέλη να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα με τη συμπλήρωση ενενήντα λεπτών αγώνα.

Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα θέλει να δώσει, πραγματοποιώντας όμως μια καλύτερη εμφάνιση. Είναι σε καλή κατάσταση, ασταμάτητη επιθετικά, βρίσκει δίχτυα τόσο εντός, όσο και εκτός έδρας, την ώρα που αμυντικά είναι φανερά βελτιωμένη, καθώς δέχεται δύσκολα γκολ. Μαχητική στις εξόδους της, μετράει τρεις νίκες στις τελευταίες πέντε (3-1-1), με 7 γκολ υπέρ και 2 κατά.