19η αγωνιστική

*Μετρούν 7/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Πανεβέζις δεν έχει υποστεί ήττα από την Μπάνγκα στα πρόσφατα 6 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Μπάνγκα – Πανεβέζις 0-4 / Β’ Γύρος: Πανεβέζις – Μπάνγκα 2-0

ΜΠΑΝΓΚΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 εκτός έδρας, με αντίπαλο τη Σιαουλιάι, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 39’ ο Σβεϊκάουσκας σκόραρε για το 0-1 των φιλοξενούμενων, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 66’ ο Παούλιους ισοφάρισε σε 1-1 και στο 68’ ο Μιτσέβιτσιους αποβλήθηκε για τους γηπεδούχους.

Η Μπάνγκα είναι σε θετικό μομέντουμ το τελευταίο διάστημα, έχει καταφέρει να μείνει αήττητη για πέντε αναμετρήσεις σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Πήρε το βαθμό της ισοπαλίας στο τελευταίο εναντίον της Σιαουλιάι (1-1) και παραμένει σε απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη της κατάταξης. Μετρά πλέον δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες σε πέντε αγώνες. Εξέτισε και είναι εκ νέου στη διάθεση του προπονητή του ο Ούρμπις, τιμωρημένος ο Βεζέβιτσιους, αμφίβολοι οι Κακά Μπαζίλιο, Ρενάν Παουλίνο, εκτός ο Γουίλσον Κονσεϊσάο.

Μπάνγκα Στατιστικά

*5/9 παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*4/5 παιχνίδια τελευταία με under 2.5

*Δέχεται γκολ σε 7/9 ματς εντός έδρας

ΠΑΝΑΒΕΖΙΣ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 4-0 εντός έδρας, της Τζιούγκας, για το πρωτάθλημα. Μόλις στο 3’ ο Τιγκρούτζα σκόραρε για το 1-0, στο 29’ ο Κατζένοβιτς έχασε πέναλτι για τους γηπεδούχους. Στο 45+1’ ο Μπενέτα σκόραρε για το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 63’ ο Ρεμέικις ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 και στο 90+3’ ο Μπο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Πανεβέζις είχε εύκολο έργο στην έδρα της, επί της Τζιούγκας (4-0) επιβλήθηκε με δύο τέρματα σε κάθε ημίχρονο, δίχως να αφήσει περιθώρια στον αντίπαλο. Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη για την ομάδα του Λετιέρι, μετρά επίσης μία ισοπαλία και μία ήττα σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα. Συνεχίζει με την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας, έχοντας μόλις 7 τέρματα παθητικό. Όσον αφορά την αποστολή, είναι αμφίβολος ο φορ Ρινκόν, εκτός οι Ασαμόα, Τζίνγκα, Βάντερσον, Τόμιτς, Βαϊτσεκάουσκας, Σαλαμανάβιτσιους.